Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Zagłosuj na jaworznickie Planty!

2 sierpnia 2019, 08:24

Wodny plac zabaw na Plantach ma szansę otrzymać tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej 2019 roku w województwie śląskim

Wodny plac zabaw na Plantach ma szansę otrzymać tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej 2019 roku w województwie śląskim

Trwa jubileuszowa, XX edycja konkursu na najlepsze realizacje urbanistyczne i architektoniczne w regionie. Jaworznickie Planty mają szansę zostać Najlepszą Przestrzenią Publiczną 2019 roku w województwie śląskim. Głosowanie potrwa do końca wakacji.

Głosować można do 31 sierpnia na stronie www.npp.slaskie.pl

Do tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu zgłoszono 33 realizacje, które zlokalizowane są na terenie 20 gmin województwa. Większość tych przestrzeni ma charakter rekreacyjno - sportowy. Zgłoszone realizacje sprzyjają wypoczynkowi i integracji społecznej oraz aktywności rodzinnej. Mają zróżnicowaną skalę, wśród nich odnajdujemy zarówno obiekty kameralne np. podwórka sfinansowane w ramach budżetu obywatelskiego, jak projekty i międzygminne.

Przypomnijmy, zgłoszony do konkursu projekt obejmował stworzenie wodnego placu zabaw wraz z zagospodarowaniem części jaworznickich plant powstałych na terenie byłej kopalni Kościuszko. Założenie tworzy zespół zatopionych w zieleni okrągłych placyków połączonych ze sobą strumykami spływającymi do centralnej części. Sam wodny plac usytuowany jest w samym środku, otoczony zazielenionymi pagórkami i zagłębiony nieco w stosunku do istniejącego terenu. Dzięki temu jego mali użytkownicy nie są na widoku przechadzających się głównymi alejkami spacerowiczów. Jest on wysepką otoczoną płytkim strumykiem, który pełni funkcję brodzika. Wodny charakter placu podkreśla posadzka, której wzór nawiązuje do rozbryzgującej się wody i jest tłem dla kolorowych zabawek. Wokół placu zaprojektowane zostały siedziska dla rodziców, by mogli w komfortowy sposób obserwować bawiące się dzieci. Budynek techniczny wraz z toaletami ukryty został w jednym z otaczających pagórków, od strony głównej alei. Wokół placyków umieściliśmy drewniane siedziska, gdzie w zakolach, mając zieleń za plecami można odpocząć, posłuchać szumiącej wody strumyka lub spotkać się z przyjaciółmi. Jest też rozpięta nad kamieniami siatka zachęcająca do poleżenia i patrzenia w niebo. Całość dopełnia starannie zaprojektowana zieleń w postaci szumiących traw, kolorowych krzewów i łąk kwietnych. Projekt zakładał zachowanie istniejących, drzew zlokalizowanych w jego południowej części. Teraz zapewniają one cień użytkownikom w upalne dni. Placyki dzięki swojej formie zbliżonej do koła tworzą przytulne wnętrza zachęcające do integracji, a dzięki połączeniom między sobą tworzą harmonijną i spójną przestrzeń.

Jaworzno może się już pochwalić obiektami uhonorowanymi tym zaszczytnym tytułem. W 2008 r. budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej został uznany za najlepszą przestrzeń publiczną w województwie śląskim, w kategorii architektura. Biblioteka wygrała wówczas także w prestiżowym głosowaniu internautów. W kolejnych latach internauci docenili inne jaworznickie przestrzenie publiczne. Odnowiony jaworznicki rynek został uznany za Najlepszą Przestrzeń Publiczną 2014 roku w województwie śląskim. W internetowym głosowaniu centralny plac miasta uzyskał ponad 9,6 tys. punktów. Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej "GEOsfera" otrzymał dzięki głosom internautów tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej 2015 roku w województwie śląskim. "GEOsfera" uzyskała wówczas ponad 4 tys. punktów.

We wrześniu planowana jest ocena zgłoszonych realizacji przez jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej, które nominuje a następnie wybierze laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Wyniki plebiscytu publiczności nie mają wpływu na werdykt Jury.

Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu odbędzie się w październiku br., podczas uroczystej Gali organizowanej w Muzeum Śląskim z okazji XX-lecia konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2019.

Więcej informacji o konkursie na www.npp.slaskie.pl

ObrazekObrazek