Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Metropolitalne Święto Rodziny

13 marca 2013, 10:11

© Igor Yaruta - Fotolia

© Igor Yaruta - Fotolia

"Rodzina wiarygodna" - to hasło przewodnie Metropolitalnego Święta Rodziny, które tradycyjnie już odbędzie się na przełomie maja i czerwca br. - To hasło dobrze charakteryzuje rodzinę, która jest wspólnotą wiarygodną- podkreślał wczoraj w Katowicach arcybiskup Wiktor Skworc.

- Promujmy rodzinę, jako przestrzeń wiarygodności - apelował metropolita katowicki.

VI edycja Metropolitalnego Święta Rodziny będzie prawdopodobnie największą ze wszystkich organizowanych do tej pory. Odbywające się w ciągu dwóch tygodni imprezy rodzinne już dawno wyszły poza granice aglomeracji katowickiej. Dziś okazało się, że Metropolitalne Święto Rodziny będą również organizować: Racibórz, Jaworzno oraz Opole. - Wszystkim samorządom pragnę podziękować za to co robicie dla rodziny. Wiem, że wspieracie je na co dzień, a nie od święta - powiedział metropolita katowicki.

Tegoroczne hasło Metropolitalnego Święta Rodziny zostało wybrane w związku z przeżywanym w kościele katolickim ROKIEM WIARY, a Zabrze jest miastem koordynującym wszystkie imprezy organizowane w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny. Inauguracja dwutygodniowego święta odbędzie się już tradycyjnie w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, gdzie "Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" przedstawi widowisko obrzędowe "Wesele na Górnym Śląsku".

W ramach VI Metropolitalnego Święta Rodziny odbędzie się wiele imprez dla całych rodzin. Szczegółowy program Święta jest jeszcze ustalany, ale już teraz organizatorzy zapraszają całe rodziny m.in. do udziału w V Chorzowskim Biegu Rodzinnym oraz w  uroczystej gali Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie śpiewanie", która odbędzie się w Chorzowskim Centrum Kultury. Ciekawie zapowiada się również organizowany w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny Kiermasz Wydawców Katolickich, który odbędzie się w Katowicach. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy Kiermaszu chcą zainaugurować akcję "Oddaj książkę - zdobądź rabat!". Akcja polega na oddawaniu przez zwiedzających Kiermasz swoich używanych, ale w stanie nadającym się do powtórnego użycia, niepotrzebnych już, przeczytanych książek na oznaczonym stoisku. W zamian za zwróconą książkę oddający otrzyma kupon uprawniający do zakupu nowej książki z rabatem ustalonym przez wydawcę, który włączył się do akcji.

Jednym z głównych punktów kiermaszu będzie VI Dyktando dla Rodzin, cieszące się sporym zainteresowaniem rodzin. Mogą w nim wziąć udział kilkuosobowe, co najmniej dwupokoleniowe rodzinne drużyny. Nad prawidłowym przebiegiem dyktanda czuwać będzie czteroosobowe jury, składające się z polskich językoznawców. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, organizatorzy Kiermaszu zamierzają również promować ideę dawstwa szpiku kostnego wraz z Fundacją "Kropla życia" im. Agaty Mróz-Olszewskiej oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Metropolitalne Święto Rodziny odbędzie się w tym roku, w dniach 18 maja - 2 czerwca br. Szczegółowy program Metropolitalnego Święta Rodziny będzie można znaleźć na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl. Honorowy patronat nad Świętem objęli metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc oraz  Małgorzata Mańka Szulik. Górnośląski Związek Metropolitalny jest jednym z organizatorów Metropolitalnego Święta Rodziny.