Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Obchody Święta Konstytucji

3 maja 2019, 13:00

Obchody Święta Konstytucji

Obchody Święta Konstytucji

W piątek, 3 maja odbyły się uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypadła 228. rocznica uchwalenia tego - jednego z najstarszych na świecie, dokumentu regulującego ustrój prawny państwa. W miejskich uroczystościach udział wzięli m.in. Prezydent Miasta Paweł Silbert i jego zastępca Monika Bryl, parlamentarzyści, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki, radni Rady Miejskiej oraz przedstawiciele jaworznickich stowarzyszeń i szkół.

Miejskie uroczystości związane z obchodami 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Jaworzna. Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości. Tam złożono kwiaty, a artyści Centrum Kultury "Teatr Sztuk" zaprezentowali okolicznościowy program.

- (...)Konstytucja 3 Maja, w rezultacie nie okazała się tylko rozpaczliwym aktem mającym uchronić państwo przed nieuchronnym upadkiem. Stała się drogowskazem dla niepodległościowych dążeń pokoleń Polaków. Dzięki zrównaniu stanów, uczynieniu z ludzi obywateli, obudziła również i wzmocniła poczucie narodowości i polskości, jako istotny przyczynek dla walki o odrodzenie ojczyzny - mówił podczas uroczystości Prezydent Miasta Paweł Silbert. - Dzisiaj duch Konstytucji 3 Maja, winien przyświecać wszelkim naszym czynom i działalności na niwie publicznej. Nie pozwólmy, aby Konstytucja 3 Maja stanowiła chwalebną, ale jednak ledwie, kartę w historii Polski. Czyńmy każdego dnia, tak jak chciał tego Adam Mickiewicz, by była "prawem żywym, zakorzenionym w przeszłości, mającym się rozwinąć w przyszłości".

Po oficjalnym złożeniu kwiatów wręczono nagrody laureatom Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych, a następnie można było zwiedzić okolicznościowe wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Muzeum Miasta Jaworzna.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek