Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Ruszył proces oczyszczania Sosiny

30 kwietnia 2019, 13:05

Ruszył proces oczyszczania Sosiny

Ruszył proces oczyszczania Sosiny

1 kwietnia br. na Sosinę dotarł refuler - pływająca pogłębiarka ssąca, która posłuży do usunięcia z dna zbiornika osadów. Już dwa dni później gotowy był również pływający, elastyczny rurociąg, za pomocą którego szlam wydobyty z dna, przetłaczany jest do specjalnych worków filtracyjnych. Cały obszar Sosiny - łącznie z powierzchnia akwenu - stał się tym samym wielkim terenem budowy. W związku z tym faktem i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, zapadła decyzja o nie udostępnianiu w bieżącym roku Sosiny do użytku rekreacyjno-wypoczynkowego. Zakończenie wszystkich prac rewitalizacyjnych nastąpi do końca 2020 roku.

Prace związane z rewitalizacją Sosiny obejmują coraz szerszy - zgodny z kompleksowym projektem - zakres robót. Dynamicznie postępuje realizacja pierwszego etapu modernizacji, który polega na budowie sieci kanalizacji podciśnieniowej, wodociągów, budynków sanitarnych oraz drogi rowerowej wokół zbiornika.

Najbardziej rzucającą się aktualnie w oczy zmianą na Sosinie są nowe toalety, które pojawiły się wzdłuż południowych i północnych brzegów zbiornika. Aktualnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynków. Do obiektów jest doprowadzana bieżąca woda nowym wodociągiem. Trwają także prace inżynieryjne związane z budową sieci kanalizacji podciśnieniowej. Część drogi dla rowerów wokół akwenu zyskała już asfaltową nawierzchnię. Wskazany zakres prac ma zgodnie z przewidywaniami zostać wykonany do końca lipca bieżącego roku.

Rozpoczął się też najbardziej czasochłonny etap rewitalizacji - oczyszczanie dna Sosiny z zalegającego mułu. W poniedziałek, 1 kwietnia na brzegu Sosiny zacumował refuler, czyli pogłębiarka ssąca, która pływając po akwenie zasysać będzie osady denne niczym "wielki odkurzacz". 3 kwietnia wykonawca robót ukończył montaż długiego, elastycznego rurociągu na pływakach. Teraz osady przetłaczane są pod ciśnieniem z pływającej platformy rurociągiem na brzeg, gdzie trafiają do filtracyjnych worków. Po odfiltrowaniu wody i przeschnięciu, osady wydobyte z dna akwenu zostaną zutylizowane. Procedura nie będzie nieść szkody dla ryb zamieszkujących Sosinę.

Ze względu na dużą powierzchnię akwenu oraz ilość przydennego mułu (szacowaną między 30 a 40 tys. m3), refulacja przebiegać będzie niemal do końca roku 2020. W tym samym terminie zbudowana zostanie stacja pomp zasilająca zbiornik w czystą wodę z Kanału Centralnego i druga - odprowadzająca wodę "zużytą" do Koziego Brodu. Równolegle przebiegać będą również prace związane z zagospodarowaniem nabrzeży Sosiny (nowa infrastruktura wypoczynkowo-rekreacyjna, zieleń urządzona).

W związku z olbrzymim zakresem robót oraz faktem, iż obejmują one cały obszar Sosiny - łącznie z powierzchnią samego akwenu - zapadła decyzja o nie udostępnianiu w bieżącym roku ośrodka do użytku wypoczynkowo-rekreacyjnego.

Sosina w bieżącym roku staje się wielkim placem budowy, gdzie poruszać się będzie nie tylko ciężki sprzęt budowlany, ale pływa także pogłębiarka ssąca. Ze względów bezpieczeństwa niemożliwe zatem jest udostępnienie ośrodka mieszkańców w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych. Poza tym trudno sobie wyobrazić wypoczynek w otoczeniu pracujących i hałasujących maszyn i ciężkiego sprzętu. Musimy "poświęcić" tegoroczny sezon, aby już w 2021 cieszyć się Sosiną w pełnej krasie - z czystą wodą, nową infrastrukturą, atrakcjami dla wypoczywających i doskonałymi warunkami do rekreacji.

Zobacz jakie inwestycje realizowane są aktualnie w Jaworznie:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek