Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Planty rozkwitną

28 marca 2019, 15:53

Wizualizacja

Wizualizacja

Na terenie plant miejskich wciąż zachodzą zmiany, które sprawią, iż będzie to jeden z najbardziej malowniczych zakątków w ścisłym centrum miasta. Po ubiegłorocznej budowie wodnego placu zabaw, w tym roku przyszła pora na zagospodarowanie zieleni na całym terenie plant. Planty staną się kwitnącym miejskim ogrodem z alejami zabudowanymi ciennikami, po których wspinać się będą pnące róże i złotokapy.

Prace związane z zagospodarowaniem zieleni na plantach właśnie się rozpoczęły. Łączna powierzchnia terenów objętych nowymi nasadzeniami wynosi 2,6 ha i obejmuje oprócz placu wodnego i właściwych plant także zielony obszar między przystankiem centrum a rondem oraz teren ronda im. Żołnierzy Wyklętych. Większość nasadzeń będą stanowić rośliny kwitnące w różnych terminach. W ten sposób planty będą ukwiecone począwszy od wiosny aż po jesień.

Ilość nowych roślin, które pojawią się w bieżącym roku na plantach może przyprawić o zawrót głowy - łącznie 4.950 egzemplarzy 48 gatunków i odmian. Pojawi się między innymi 426 sztuk jałowca płożącego, 540 sztuk berberysów, 84 różaneczniki, 53 krzewy piwonii, 41 hortensji, 68 śnieguliczek, 560 sztuk lawendy. Powstanie także niewielkie rozarium z 1.065 krzewami róż.

Wzdłuż krętej alei ciągnącej się od ul. Rzemieślniczej do skweru przy Galenie ustawione zostaną ciągi pergoli w postaci ciennika. Na nowych parkowych ławkach będzie można usiąść w cieniu kwitnących róż pnących (86 krzewów) i złotokapów (42 sztuki).

Planty ozdobią też kępy atrakcyjnych, egzotycznych traw - miskantu chińskiego, miskantu olbrzymiego, trzcinnika ostrokwiatowego.

Nie zapomniano również o nowych drzewach. Na plantach zsadzonych zostanie aż 188 sztuk - lipy, wiśnie piłkowane, wierzby płaczące, graby czy klony. Wśród nich pojawi się 9 sztuk niezwykle atrakcyjnie kwitnących i majestatycznych tulipanowców amerykańskich. Aby zapewnić roślinom najlepsze warunki rozwoju, teren Plant pokryty zostanie automatycznym systemem nawadniającym ze zraszaczami.

Aktualnie prowadzone prace na plantach stanowią już ostatni etap realizacji projektu pn.: "Planty - Zielone Centrum Jaworzna - zagospodarowanie terenów przy hałdzie Chopina", dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej. W ramach pierwszego etapu, który rozpoczął się w roku 2015 wykonano makietę kopalni "Jacek-Rudolf", wzdłuż głównej alei ulokowano ścieżkę edukacyjną z eksponatami nawiązującymi do górniczej tradycji Jaworzna oraz zbudowano plac zabaw. W kolejnym etapie powstał wodny plac zabaw, którego udostępnienie mieszkańcom nastąpiło w roku ubiegłym.

Ostatni etap zakłada uporządkowanie istniejącej zieleni oraz ekstensywne nowe nasadzenia, które przemienią planty w miejski ogród z obecnymi w nim atrakcjami dla rodzin (plac zabaw, wodny plac zabaw). Niewiele miast może pochwalić się podobnie zagospodarowanym rekreacyjnym terenem w ścisłym centrum. Warto również pamiętać, iż planty powstały na terenie dawnego - zlikwidowanego w roku 2000 - szybu "Kościuszko". Część mieszkańców być może pamięta, że cały ten obszar był ogrodzony wysokim murem, za którym rozciągała się infrastruktura kopalni.

Aktualnie w słoneczne dni jaworznianie mogą tu spacerować, bawić się na placu zabaw, jeździć na rolkach czy w okresie letnim korzystać z uroków wodnego placu zabaw. Już wkrótce te formy spędzania czasu i relaksu na plantach odbywać się będą w przestrzeni skąpanej zielenią i kwiatami.

***

Umowę o dofinansowanie projektu "Planty - Zielone Centrum Jaworzna - zagospodarowanie terenów przy hałdzie Chopina" podpisano 16 kwietnia 2018 roku.

Planowana całkowita wartość projektu: 9.422.642,68 zł

Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 5.018.782,34 zł

Projekt dofinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020, PRIORYTET: II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, DZIAŁANIE: 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego.

Obrazek