Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Akcja wyzwanie - sprzątanie w Jaworznie

22 marca 2019, 13:08

Akcja Trash Challenge już znalazła w mieście spore grono zainteresowanych - do wspólnych wyzwań chętnie włączyła się młodzież z jaworznickich szkół - fot. www.facebook.com/elektrownia.ckziu/

Akcja "Trash Challenge" już znalazła w mieście spore grono zainteresowanych - do wspólnych wyzwań chętnie włączyła się młodzież z jaworznickich szkół - fot. www.facebook.com/elektrownia.ckziu/

Modna ostatnio internetowa akcja "Trash Challenge" na dobre zawitała również do Jaworzna. Gdy tylko stopniał śnieg, a mróz nieco odpuścił, miejskie jednostki zaczęły skupiać swoje siły na porządkowaniu przestrzeni publicznych, chodników i pasów drogowych po zimie. Jednak w mieście jest wiele terenów, które wymagają dodatkowej uwagi samych mieszkańców. Wpadliśmy na pomysł, że Jaworzno również może włączyć się w akcję, o której sensowności wydaje nam się - nikogo nie trzeba przekonywać.

Trash Challenge, które od kilku tygodni podbija Internet to akcja odbywająca się w różnych zakątkach Świata, która polega na "chwaleniu się" bałaganem... Ale i efektami po jego uprzątnięciu. Obojętne, czy zabałaganione miejsce znajduje się w parku, w lesie, na chodniku przy głównej drodze - ważne, by zniknęły z niego śmieci… Akcja już znalazła w mieście spore grono zainteresowanych - do wspólnych wyzwań chętnie włączyła się młodzież z jaworznickich szkół.

Wspólnie z jednostkami miejskimi, które zajmują się porządkowaniem przestrzeni publicznych - Miejskim Zarządem Dróg i Mostów oraz Miejskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych - zachęcamy do udziału wszystkich Mieszkańców.

JAWORZNO CZYSTE MIASTO

By jaworznianom ułatwić włączenie się do akcji, Gmina przeznaczy pulę dodatkowych worków na śmieci specjalnie do tego celu, a także zapewni odbiór zapełnionych worków ze wskazanej lokalizacji z terenu gminnego.  W worki na odpady można zaopatrzyć się w biurach Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych: Centrum - ul. Matejki 24g, Szczakowa - ul. Jagiellońska 70 oraz Osiedle Stałe - ul. Inwalidów Wojennych 5. Sprzątanie działek prywatnych powinno być przeprowadzane przez ich właścicieli i zebrane w ten sposób odpady następnie oddawane zgodnie z działającym w Jaworznie systemem odbioru i wyznaczonych terminach. W akcji przecież nie chodzi wyłącznie o wysprzątanie swoich własnych posesji, lecz uporządkowania zaniedbanych przestrzeni, które nie zawsze należą do miasta, a które wymagają takiej interwencji.

Jeśli ktoś chciałby wziąć udział w TrashTag Challenge, ale nie ma pomysłu, którą działkę mógłby posprzątać może zwrócić się do MZNK - tam pracownicy na bieżąco monitorują stan gminnych terenów i zbierają informacje od mieszkańców o zanieczyszczonych terenach, które są przeznaczone do sprzątania. Informacje pod nr tel. 745 10 62, wew. 417. Worki będą odbierane z terenów gminnych po zgłoszeniu do MZNK.

Jeśli wystąpi kłopot z wyrzuceniem worków z zebranymi śmieciami, można zrobić zdjęcie i przesłać na maila MZNK, MZDiM, Miasto Jaworzno ze wskazaniem lokalizacji. Można również wykorzystać media społecznościowe i konta tych jednostek, adresy:

Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie połączenia pod nr tel. 745 10 62, wew. 417 ze zgłoszeniem zebrania śmieci oraz ich lokalizacją. Zgłoszenia przyjmują również pracownicy Straży Miejskiej pod nr tel. 32 614 00 35.

Mieszkańców zachęcamy do tego, by wyjść z domu, posprzątać bałagan w miejscu, w którym być może codziennie przebywamy na spacerze, mijamy w drodze do pracy, albo które być może oglądane są zza okna w blokowisku. Zestawione ze sobą zdjęcie miejsca przed i po sprzątaniu należy wrzucić na Facebook bądź Instagram z hasztagiem #jaworznotrashchallenge.

AKCJA WYZWANIE - SPRZĄTANIE FINAŁ

Naszą, jaworznicką odsłonę akcji sprzątania miasta chcemy sfinalizować piknikiem ekologicznym w GEOsferze 27 kwietnia br. Dla mieszkańców przygotowujemy wiele atrakcji i przydatnych eko gadżetów. Nagrodzeni zostaną również najbardziej aktywni w naszej facebookowej i instagramowej akcji oznaczania #jaworznotrashchallenge. Zapraszamy do udziału w akcji!

Inne możliwości czynnego uczestniczenia w akcji JAWORZNO CZYSTE MIASTO, czyli dbania o wspólną przestrzeń publiczną:

  • oddawanie odpadów "problematycznych" - wielkogabarytowych, czy remontowych - do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Górnośląskiej 39 oraz do punktów mobilnych - wszelkie szczegóły: http://mznk.jaworzno.pl/odpady/;
  • korzystanie z aplikacji "Kiedy Wywóz" i funkcji powiadamiania o odpadach podrzuconych w miejscu do tego nie przeznaczonym;
  • zgłaszanie do Straży Miejskiej zauważonych przypadków zaśmiecania przestrzeni publicznych, a także dzikich wysypisk i zaniedbań zarządców działek - Zgłoszenia są przyjmowane całodobowo przez dyżurnego Straży Miejskiej pod numerem telefonu: 32 614 00 35;
  • dbając o porządek w należyty sposób - wyrzucając śmieci w miejscach do tego przeznaczonych.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek