Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

6 marca 2019, 08:46

fot. MCKiS Jaworzno

fot. MCKiS Jaworzno

W piątek, 1 marca, mieszkańcy Jaworzna, podczas uroczystej Mszy Świętej w Kolegiacie pw. Św. Wojciecha i Św. Katarzyny oddali hołd bohaterskim żołnierzom konspiracji niepodległościowej, którzy po oswobodzeniu się spod niemieckiego jarzma, stawili czoło sowieckiemu okupantowi. To właśnie ku Ich pamięci ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W Kolegiacie odprawiona została Msza Święta, po której uczestnicy przemaszerowali przed Pomnik Niepodległości w Rynku. Następnie pochód z pocztami sztandarowymi przeszedł przez Rynek, a uczestnicy złożyli kwiaty w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Odśpiewano też hymn, a wokół pomnika rozstawione zostały znicze i wizerunki wielu uczestników powstania antykomunistycznego.

Z kolei w niedzielę, 3 marca w parku im. Lotników Polskich w Osiedlu Stałym zorganizowane zostały zawody w ramach ogólnopolskiej inicjatywy "Bieg Tropem Wilczym 2019". Uczestnicy mieli do wyboru trzy dystanse dla osób dorosłych: 1963 m (nawiązujący do roku śmierci ostatniego z pozostających pod bronią Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps "Lalek") oraz 5 km i 10 km. Oprócz tego zorganizowany został bieg dla dzieci na dystansie 600 m. Zawody rozpoczęły się w samo południe, a dobiegających na metę uczestników dekorował pamiątkowymi medalami płk Stanisław Pakuła, ostatni z żyjących w naszym mieście żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Ostatnim punktem obchodów tegorocznego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest zaplanowany na najbliższy czwartek, 7 marca o godz. 17.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej wykład pt. "Duchowy wymiar bohaterstwa Rotmistrza Pileckiego". Prelekcja zostanie poprowadzona przez dr Annę Mandrelę, która zajmuje się badaniem biografii Rotmistrza Pileckiego, zwłaszcza nieznanymi aspektami jego życia.

ObrazekObrazek