Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Jeleń Łęg: wnioski o budowę przyłączy do 29 marca br.

30 stycznia 2019, 11:24

Jeleń Łęg - wnioski o budowę przyłączy do 29 marca br.

Jeleń Łęg - wnioski o budowę przyłączy do 29 marca br.

Mieszkańcom Jelenia Łęgu zostało niespełna 150 dni, aby wypełnić obowiązek podłączenia się do kanalizacji sanitarnej. Do 30 czerwca br., zlecając to wodociągom lub we własnym zakresie, muszą  wybudować ekologiczne przyłącze do odprowadzania ścieków płynnych z posesji.

Kanalizacja w dzielnicy Jeleń Łęg została wybudowana i oddana do użytkowania w połowie 2018 roku. Od tego czasu ruszył zorganizowany system budowy przyłączy połączony z przyznawaną na ten cel dotacją z Urzędu Miasta.

- Ponad 200 posesji skorzystało z tych preferencyjnych warunków i połączyło swoją wewnętrzną instalację domową z nowo wybudowaną siecią sanitarną. Według naszych danych w Łęgu do podłączenia pozostaje jeszcze około 100 budynków, które muszą zostać obowiązkowo wpięte w terminie do 30 czerwca. Mogą to zrobić, dostając na ten cel wspomnianą dotację z urzędu oraz korzystając z naszej kompleksowej usługi - tłumaczy Sławomir Grucel, rzecznik Wodociągów Jaworzno.

Na czym ta kompleksowość polega?

- Całą organizację i sprawy dokumentacyjne związane z budową przyłącza bierze na siebie spółka. Wystarczy, że do 29 marca 2019 r. mieszkańcy Jelenia Łęgu złożą wniosek o bezpłatną wycenę budowy przyłącza, zaakceptują przygotowaną przez nas wycenę, a my ten przyłącz, na preferencyjnych warunkach cenowych, z 10-letnią gwarancją oraz z możliwością rozłożenia płatności na raty, wybudujemy w obligatoryjnym terminie do 30 czerwca - dodaje Grucel.

W mieście nadal funkcjonuje uruchomiony przez Urząd Miejski program dopłat, z którego również mogą skorzystać obywatele Łęgu i na budowę przyłącza otrzymać dotację w wysokości 50 proc. jego wartości, jednak nie więcej niż 2000 zł.

Osoby, które do końca marca nie złożą stosownego wniosku na budowę przyłącza, zobligowane są ustawowo do budowy przyłącza we własnym zakresie w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca 2019 r. Posesje, które nie dopełnią obowiązku podłączenia się do kanalizacji, będą musiały wykazać, że zbiornik na nieczystości ciekłe (szambo) spełnia wymagania przepisów budowlanych, m.in. szczelność i okresowe przeglądy, co powinno zostać potwierdzone stosownymi dokumentami oraz wykazane tą samą ilością wywożonych ścieków co zużytej wody.

W najbliższym czasie wodociągi dostarczą do wspomnianych 100 posesji z Łęgu listowną informację wraz ze stosownym wnioskiem na budowę przyłącza. Termin złożenia wniosku to 29 marca br. Termin budowy przyłącza 30 czerwca 2019 r.