Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

"Narodowe Czytanie" na jaworznickim Rynku

9 września 2018, 12:44

Już po raz siódmy Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie włączyła się do zainicjowanej przez Prezydenta RP ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Istotnym elementem inicjatywy jest próba powrotu do tradycji gromadzenia się przy książce oraz przywrócenia literaturze należnej roli. W sobotę 8 września na jaworznickim Rynku zgromadzili się mieszkańcy, by uczestniczyć w Narodowym Czytaniu.

Celem tego wyjątkowego projektu jest wywołanie kulturalnego, społecznego poruszenia, które za sprawą przypomnienia, ważnych dla naszej narodowej tożsamości utworów, na nowo upowszechni czytelnictwo. Czytelnictwo i polską literaturę podczas wydarzenia promowali prezydent Paweł Silbert, dyrektor Biblioteki Monika Rejdych, Anna Ptaszkiewicz i aktor Jakub Przebindowski. W trakcie spotkania usłyszeliśmy fragmenty powieści w autorskiej interpretacji Jakuba Przebindowskiego, aktora, reżysera, autora sztuk teatralnych i muzyki do spektakli, odtwórcy roli dowódcy Cezarego Baryki, w adaptacji filmowej dzieła, wyreżyserowanej przez Filipa Bajona. W klimat epoki, w której rozgrywa się opowiadana historia, wprowadziła nas muzyka, w wykonaniu "Archetti" Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna.

 - W tym roku zachęcać będziemy wszystkich do lektury "Przedwiośnia", ostatniej powieści Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku - mówi Monika Rejdych, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. - Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań. Dzieło dwukrotnie zekranizowano (1929, 2001).

W wystosowanym specjalnie na tę okazję liście, Prezydent RP Andrzej Duda napisał: "W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi".

 

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek