Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Uwaga na upały!

31 lipca 2018, 10:13

Uwaga na upały!

Uwaga na upały!

W związku z wydanym przez Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW ostrzeżeniem przed upałami 2 stopnia, Wojewoda Śląski apeluje o ostrożność podczas tak wysokich temperatur, które mogą sięgać nawet do 31oC.

- (…) apeluję do mieszkańców województwa śląskiego o unikanie przebywania zbyt długo w nasłonecznionych miejscach, noszenie nakrycia głowy, a przede wszystkim picie dużej ilości wody - pisze wojewoda Jarosław Wieczorek.

Wojewoda zachęca również do zapoznania się z opracowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poradnikiem pn. "Jak przygotować się na upał", który wraz z apelem do mieszkańców oraz poradnikiem na temat bezpiecznego zachowania podczas burzy zamieszczamy do pobrania poniżej.

PAMIĘTAJ - UPAŁY MOGĄ ZABIĆ!

Apelujemy o zachowanie najwyższej ostrożności. Pamiętajmy o dzieciach, osobach niepełnosprawnych i seniorach - nie pozostawiajmy ich w zamkniętych samochodach, czy na otwartym terenie - w miejscach nasłonecznionych. Takie postępowanie bezpośrednio naraża ich życie!

Nie zapominajmy też o zwierzętach - one również odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Pozostawienie czworonoga w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia! Pamiętajmy też, by zapewnić zwierzętom nieskrępowany dostęp do wody i możliwość schronienia w cieniu.

Niebezpieczne burze

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega również przed intensywnymi burzami, którym towarzyszyć mogą opady deszczu oraz gradu. Wraz z opadami może wystąpić także silny wiatr. 

Panujące warunki pogodowe mogą spowodować szkody w uprawach rolnych, sadach i ogrodach, zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, zagrożenie życia od uderzenia piorunów, łamanie gałęzi, lokalne podtopienia oraz ogólne utrudnienia na terenach zurbanizowanych i w ruchu drogowym.