Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Dumni z jaworznickiego strażaka!

27 lipca 2018, 13:30

Na zdjęciu od lewej - Zastępca Prezydenta Monika Bryl, Bartosz Smolarczyk, Komendant Dariusz Kleszcz oraz prezydent Paweł Silbert.

Na zdjęciu od lewej - Zastępca Prezydenta Monika Bryl, Bartosz Smolarczyk, Komendant Dariusz Kleszcz oraz prezydent Paweł Silbert.

Takie bohaterskie zachowania powinny być wzorem dla każdego z nas! Bartosz Smolarczyk, pracujący jako dowódca I zmiany w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie, w czasie urlopu nad morzem ryzykował własne życie, by uratować tonącego. Dzisiaj gratulacje złożyli mu prezydent Paweł Silbert wraz z zastępcą Moniką Bryl.

Podczas spotkania, w którym wziął udział również bryg. Dariusz Kleszcz - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie, rozmawiano o historii, która przydarzyła się Panu Bartoszowi, a także o bezpiecznym pobycie nad wodą.

Pan Bartek wyjechał na obóz karate ze swoim 6-letnim synem. Pewnego dnia oboje wybrali się na plażę, jednak na maszcie widniała czerwona flaga oznaczająca zakaz kąpieli. Obozowicze nie kąpali się, lecz osoby postronne nic nie robiły sobie z zakazu. Nagle zauważyli trzech tonących osobników. Jaworznianin na widok mężczyzny z dzieckiem postanowił popłynąć im na ratunek. Z ratownikiem, który dopłynął "podzielili się" poszkodowanymi, by doprowadzić ich do brzegu. Poszkodowani to 16-latek wraz z ojcem, natomiast trzecia osoba próbowała ruszyć na ratunek, jednak się wycofała. Pan Bartek uratował syna, a ratownik ojca. Zdarzenie miało miejsce ok. 100 m od brzegu. Plażowicze przejęli poszkodowanych, a chwilę później zajęli się nimi ratownicy WOPR. Dowódca cieszy się, że pokazał swemu dziecku i obozowiczom jak należy działać w sytuacji zagrożenia. Po tej akcji zebrał na plaży gromkie brawa.

Jak zachować się nad wodą? Prosimy o przeczytanie praktycznych zasad:

APELUJEMY!

 • Pamiętajmy o dzieciach, osobach niepełnosprawnych i seniorach - nie pozostawiajmy ich w zamkniętych samochodach czy na otwartym terenie, w miejscach nasłonecznionych. Takie postępowanie bezpośrednio naraża ich życie!
 • Nie zapominajmy też o zwierzętach - one również odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Pozostawienie czworonoga w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia! Pamiętajmy też, by zapewnić zwierzętom nieskrępowany dostęp do wody i możliwość schronienia w cieniu.
 • Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają również na sytuację na drogach - kierowcy często tracą czujność, są rozkojarzeni, a ich reakcje są opóźnione, w wyniku czego dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych. W czasie upałów szczególny nacisk kładziemy na zasadę ograniczonego zaufania - kierowca innego pojazdu może źle się poczuć, a nawet zemdleć, co może skutkować niebezpiecznymi manewrami na drodze.

Nad wodą:

 • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.
 • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
 • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki - otoczmy je szczególną opieką!
 • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo "zdrowotne" - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
 • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo - nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć - może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
 • Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
 • Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
 • Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
 • Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
 • Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.
Obrazek