Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Sztafeta Niepodległości

19 czerwca 2018, 11:20

Sztafeta Niepodległości

Sztafeta Niepodległości

W niedzielne popołudnie, do Jaworzna przybiegli uczestnicy wyjątkowego wydarzenia łączącego miasta i gminy Diecezji Sosnowieckiej. Sztafeta Niepodległości to jedno z wydarzeń organizowanych w ramach diecezjalnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sztafeta przebiegła trasą liczącą około sześćdziesiąt kilometrów i biegnącą przez dwadzieścia miejscowości. Zatrzymywała się obok ważnych miejsc upamiętniających wydarzenia z naszej historii. W Jaworznie uczestnicy sztafety zatrzymali się w Szczakowej przy Pomniku Grunwaldzkim, gdzie przedstawiono historię tego miejsca, a finał całej inicjatywy zorganizowany został na jaworznickim Rynku przy Pomniku Niepodległości.

Pomysłodawca wydarzenia JE Ks. Biskup Grzegorz Kaszak podziękował wszystkim uczestnikom Sztafety oraz partnerom przedsięwzięcia. W organizację wydarzenia, zgodnie zaangażowały się samorządy i instytucje z terenu Diecezji. Aktywny udział miało również Jaworzno, a sama lokalizacja finału w naszym mieście jest dużym wyróżnieniem – mówi Tadeusz Kaczmarek, zastępca prezydenta Jaworzna, który uczestniczył od samego początku w przygotowaniu Sztafety.

Sztafeta nie miała charakteru rywalizacji sportowej - bieg był wspólny, a dodatkowo wyznaczone zostały odcinki rodzinne, w które włączali się wszyscy chętni, nawet ci ze słabszą kondycją. Ideą jest, by bieg ten połączył osoby w każdym wieku, różnych zawodów i stanów, promował patriotyzm, pamięć historyczną i aktywność fizyczną. Miasta partnerujące temu wydarzeniu to Klucze, Olkusz, Bolesław, Sławków, Sosnowiec i Jaworzno.

Prezydent Jaworzna, przywitał gospodarzy miast partnerskich, uczestników Sztafety i mieszkańców, którzy przybyli na Rynek i przybliżył pamięć o miejscu, w którym zorganizowano metę. Wielki finał odbył się w miejscu bardzo ważnym dla nas – w tym jubileuszowym roku niepodległościowym obchodzimy także 10. rocznicę odsłonięcia Pomnika Niepodległości, którego pomysłodawcą był nasz przyjaciel, kombatant, człowiek legenda - śp. kapitan Stanisław Nowakowski. Cieszmy się z wolności, o którą musieli walczyć nasi przodkowie, szanujmy odzyskany pokój. Życzę wszystkim byśmy zawsze biegli w sztafetach niepodległości, a już nigdy nie musieli brać udziału w sztafecie do niepodległości, jaka była udziałem wielu pokoleń Polaków – mówił prezydent Paweł Silbert.


 

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek