Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Jaworzno laureatem konkursu "Samorząd przyjazny energii"

15 czerwca 2018, 12:08

Jaworzno laureatem konkursu Samorząd przyjazny energii

Jaworzno laureatem konkursu "Samorząd przyjazny energii"

W minioną środę, 13 czerwca w Świnoujściu rozstrzygnięto czwartą edycję konkursu "Samorząd przyjazny energii". Jednym z jego laureatów jest Jaworzno, które - oprócz zaszczytnego tytułu - otrzymało także pamiątkową statuetkę oraz grant w wysokości 15 tys. zł na dalsze inwestycje na terenie naszego miasta. Nagrodę odebrał zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek. 

Tytuł "Samorząd przyjazny energii" przyznano samorządowi Jaworzna za budowanie nowoczesnej, ekologicznej i komfortowej komunikacji miejskiej opartej o autobusy elektryczne, badania i rozwój technologii ładowania pojazdów elektrycznych, przygotowanie kompleksowego projektu masterplanu oświetlenia, który wyznacza nowe standardy i kierunki rozwoju oświetlenia miasta. Jury doceniło również wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne, termomodernizację obiektów oświatowych oraz wsparcie przy budowie nowego bloku energetycznego 910 MW w Elektrowni Jaworzno III.

- Jaworzno staje się liderem elektromobilności, to u nas na regularnych trasach jeździł pierwszy elektryczny autobus. Nasze doświadczenia pozwoliły go udoskonalić, teraz dysponujemy 24 elektrycznymi autobusami w naszej flocie. Nie poprzestajemy na tym, do 2020 roku zakupimy kolejnych 20 ekologicznych - elektrycznych autobusów - podkreśla prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Oprócz Jaworzna w tym roku na najwyższe uznanie jury zasłużyły gminy: Kórnik, Ostróda, Stalowa Wola, Sobienie-Jeziory oraz Biuro Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym Miasta Stołecznego Warszawy. Wręczono również siedem wyróżnień.

Konkurs był skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, które zrealizowały projekty związane m.in. z bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej, ochroną środowiska i rozwojem sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych. W tym roku projekt spółek energetycznych skupionych w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej cieszył się jeszcze większą popularnością niż w latach poprzednich. Jury miało sporo pracy przy wyborze laureatów.

- Nagrodziliśmy jednostki samorządu terytorialnego za inicjatywy i starania wspierające niezawodność i bezpieczeństwo dostaw energii, przeciwdziałanie powstawaniu smogu czy rozwój elektromobilności - mówi  Robert Zasina, prezes PTPiREE.

Oto tegoroczni laureaci:

 • Kórnik - obszar działania Enea Operator;
 • Ostróda - obszar działania Energa-Operator;
 • Biuro Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym Miasta Stołecznego Warszawy - obszar działania innogy Stoen Operator;
 • Stalowa Wola - obszar działania PGE Dystrybucja;
 • Jaworzno - obszar działania Tauron Dystrybucja;
 • Gmina Sobienie-Jeziory - obszar działania Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Wyróżnienia oraz granty inwestycyjne o wartości 5 tys. złotych otrzymały:

 • Kostrzyn nad Odrą  - obszar działania Enea Operator;
 • Stepnica - obszar działania Enea Operator;
 • Gdynia - obszar działania Energa-Operator;
 • Ząbki - obszar działania PGE Dystrybucja;
 • Gierałtowice - obszar działania Tauron Dystrybucja;
 • Żukowice - obszar działania Tauron Dystrybucja;
 • Starostwo Powiatowe w Namysłowie - obszar działania Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Konkurs "Samorząd przyjazny energii" jest organizowany  przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej przy wsparciu firm: Enea Operator, Energa-Operator, innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Więcej informacji o konkursie jest dostępnych na www.ptpiree.pl

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek