Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

4 marca 2018, 19:30

Mieszkańcy Jaworzna, podczas dzisiejszej uroczystej mszy św. w Kolegiacie pw. Św. Wojciecha i Katarzyny oddali hołd bohaterskim żołnierzom konspiracji niepodległościowej, którzy po oswobodzeniu się spod niemieckiego jarzma, stawili czoło sowieckiemu okupantowi. To właśnie ku Ich pamięci ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczne obchody w Jaworznie są współorganizowane przez Miasto Jaworzno oraz środowiska patriotyczne.

Centralnym punktem oficjalnych obchodów w Jaworznie była dzisiejszą uroczysta Msza Święta w kolegiacie pw. Św. Wojciecha i Katarzyny w centrum. Przed Mszą Świętą, Tadeusz Kaczmarek - zastępca prezydenta miasta, Ewa Sidełko-Paleczny - sekretarz miasta oraz poseł Dariusz Starzycki, Maria Materla - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Łukasz Curyło - prezes SK Przyjaźń Jaworznicka, radni oraz przedstawiciele organizacji patriotycznych i mieszkańcy złożyli kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości w hołdzie żołnierzom podziemia antykomunistycznego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Następnie, o godz. 12.00 odbyła się uroczysta Msza Święta w Kolegiacie w intencji Ojczyzny i żołnierzy polskiego podziemia.

W tym roku, z przyczyn organizacyjnych odwołany został marsz pamięci oraz uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości. Zdarzenia, które odbyły się na płycie i w okolicy Rynku nie były elementami oficjalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zdecydowanie odcinamy się od zwołanej przez grupę osób demonstracji i haseł tam głoszonych.

"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny" - tak brzmi uzasadnienie ustawy w sprawie ustanowienia 1 marca świętem bohaterów powojennej konspiracji niepodległościowej. Dziś te słowa, poprzez liczny udział mieszkańców, pocztów sztandarowych w Mszy Świętej stały się rzeczywistością, a święto stało się wyrazem prawdziwego hołdu dla Bohaterów tamtych czasów.

fot. A.Tura

Zapraszamy do udziału w najbliższych wydarzeniach towarzyszących tegorocznym obchodom:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek