Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

100 lat Pana Zygmunta Marcelewicza

26 lutego 2018, 17:15

100 lat Pana Zygmunta Marcelewicza

100 lat Pana Zygmunta Marcelewicza

25 lutego do grona długowiecznych Polaków dołączył kolejny jaworznian - pan Zygmunt Marcelewicz. Oprócz rodziny, życzenia solenizantowi złożyli Prezydent Miasta Paweł Silbert,  wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Anna Lichota,  kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Agnieszka Zielińska oraz przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pan Zygmunt Marcelewicz - niesamowity człowiek, którego historia mogłaby posłużyć do napisania filmowego scenariusza, a jego postawa i zaangażowanie w walkę dla Polski jest doskonałym przykładem prawości dla młodego pokolenia.

Pan Zygmunt urodził się 25 lutego 1918 roku we wsi Ściganie, na terenie dzisiejszej Białorusi. Właśnie stamtąd, w czasie wojny został zabrany przez ruskie wojsko, do łagrów m.in. na Uralu czy Syberii. Po ucieczce, wraz z I Armią Wojska Polskiego przebył cały szlak od Leningradu do Berlina.

Po wojnie będąc w Jaworznie, poznał swoją żonę – mieszkankę Ciężkowic. Z małżonką doczekali się 5 dzieci i 11 wnuków. Pan Zygmunt doczekał się również sporej gromadki prawnucząt (10) i praprawnucząt (3).

Pracował jako starszy nastawniczy na kolei w Szczakowej. Za działalność na rzecz kraju został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Receptą na długowieczność i pełną sprawność Pana Zygmunta jest praca i ruch.

ObrazekObrazekObrazekObrazek