Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Jaworznicka delegacja na 19. Zlocie Niepodległościowym "Łowczówek 2017"

7 listopada 2017, 16:00

Jaworznicka delegacja na 19. Zlocie Niepodległościowym Łowczówek 2017

Jaworznicka delegacja na 19. Zlocie Niepodległościowym "Łowczówek 2017"

W niedzielę, 5 listopada br., w obchodach 103. rocznicy Bitwy pod Łowczówkiem udział wzięła delegacja z Jaworzna. Bitwa pod Łowczówkiem to jeden z najważniejszych bojów stoczonych przez polskie oddziały Józefa Piłsudskiego podczas I wojny światowej. Miejsce walk wymienione jest na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Nasze miasto reprezentowała delegacja w składzie: Naczelnik Wydziału  Edukacji, Kultury i Sportu Irena Wojtanowicz - Stadler, przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, poczty sztandarowe ze sztandarami AK, przedstawiciele Gimnazjum nr 1 oraz uczniowie z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 13, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Zespołu Szkół nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 8.

Główne obchody odbyły się na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku, nazywanym Cmentarzem Legionistów Polskich. Uroczystości rozpoczęła msza święta polowa w intencji poległych legionistów oraz Ojczyzny. Przy kaplicy cmentarnej zgromadziły się poczty sztandarowe i delegacje władz gminnych i powiatowych, placówek oświatowych, kół, związków i stowarzyszeń. Tuż po mszy świętej odbyła się najbardziej podniosła część programu obchodów - odczytanie apelu pamięci i oddanie salwy honorowej. Po złożeniu wiązanek kwiatów i zniczy przez poszczególne delegacje, uczestnicy obchodów przenieśli się na plac przy cmentarzu, gdzie przy ognisku wspólnie śpiewano pieśni żołnierskie i patriotyczne.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek