Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Zdrowotne programy profilaktyczne. W Jaworznie to działa!

12 października 2017, 15:28

fot. www.fotolia.com

fot. www.fotolia.com

Jaworzno uplasowało się na dziesiątym miejscu w ogólnopolskim rankingu "Wydatki JST na ochronę zdrowia" (kategoria: miasta na prawach powiatu, w Polsce jest ich 66) przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota". Jeszcze lepiej wypadliśmy w kategorii "wydatki na programy profilaktyki zdrowotnej" - tu zajęliśmy 4 miejsce w Polsce.

W rankingu ogólnym wyprzedziliśmy takie miasta jak Zabrze, Katowice, Kraków, Częstochowa, Poznań. Pierwsze miejsce przypadło Piekarom Śląskim, drugie Warszawie, a trzecie miejsce zajął Grudziądz. Jaworzno uplasowało się na 10 miejscu, a w województwie śląskim jesteśmy na piątym miejscu. Kategoria "wydatki na programy profilaktyczne" przyniosła Jaworznu 4 miejsce tuż za Sopotem, Kielcami i Warszawą. Tym samym wyprzedziliśmy takie miasta jak Wrocław czy Gdynia. Mniejsze nakłady na ten cel przeznacza się też w Katowicach, Toruniu, Gdańsku oraz Krakowie.

- Bardzo cieszę się z wysokich pozycji Jaworzna w rankingach dotyczących ochrony zdrowia - podkreśla prezydent Jaworzna Paweł Silbert. - Chcemy żeby jaworznianie żyli długo w dobrym zdrowiu, stąd nasze duże zaangażowanie w ciągłą poprawę ochrony zdrowia w mieście. Bez nakładów samorządu na służbę zdrowia, stałych doposażeń w nowoczesny sprzęt, remontów i akcji profilaktycznych byłoby nam trudno utrzymać wysoki poziom usług. Sporą część budżetu wydajemy na ochronę zdrowia i są to dobrze wydane pieniądze. Widzę ile osób korzysta z różnych form profilaktyki zdrowotnej i lepiej, że czynimy to na wczesnym etapie, aby później uniknąć leczenia czy też niebezpiecznego rozwoju chorób - mówi prezydent Paweł Silbert.

Ranking "Wspólnoty" powstał na podstawie rocznych sprawozdań z wykonania planu wydatków budżetowych JST publikowanych przez Ministerstwo Finansów i dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny z lat 2006 - 2015.

W kategorii wydatków na programy profilaktyki zdrowotnej znaleźliśmy się na wysokim 4. miejscu, wyprzedzając takie miasta jak Katowice, Piekary Śląskie czy Kraków.

- Wiele samorządów ogranicza się do obligatoryjnych wydatków w zakresie zdrowia, tymczasem w Jaworznie mamy wiele inicjatyw profilaktycznych dostępnych dla mieszkańców - mówi zastępca prezydenta Monika Bryl. - Dużą popularnością cieszą się bezpłatne badania np. pod kątem cukrzycy, na wykrywanie boreliozy, raka jelita grubego, okulistyczne. Miasto dotuje również szczepienia na grypę dla dzieci i seniorów. Prowadzone są szkolenia i akcje edukacyjne w zakresie profilaktyki, także zdrowia psychicznego i walki z uzależnieniami - wymienia Monika Bryl.