Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Historia z kanalizacją w tle

29 września 2017, 13:15

Historia z kanalizacją w tle

Historia z kanalizacją w tle

W czwartek, 28 września w Domu Kultury w Jeleniu odbył się wernisaż wystawy "Moja Historia Dzielnicy". Tematem przewodnim ekspozycji są zmiany jakie na przełomie kilkudziesięciu lat dokonały się w dzielnicy Jeleń Łęg.

Przegotowana wystawa to spacer po ostatnich 100 latach istnienia jednego z najstarszych miejsc w Jaworznie, dzielnicy Jeleń - Łęg. Osada, której początki sięgają XIII wieku rozwijała się, rozrastała i zmieniała tak jak świat dookoła niej. Życie przyspieszyło zwłaszcza w ostatnich kilkunastu latach. Wprowadzili się nowi mieszkańcy, powstał Rynek, unowocześniono wiele obiektów i infrastrukturę - także tą kanalizacyjną.

- Wystawa jest zbiorem ponad czterdziestu zdjęć przedstawiających charakterystyczne miejsca Łęgu, Jelenia na przełomie XIX i XX wieku. Na sztalugach znajdują się również fotografie szacowane na lata pięćdziesiąte, sześćdziesiąte i osiemdziesiąte XX wieku oraz tegoroczne. W ten sposób chcieliśmy  zobrazować, jak przed laty wyglądały miejsca, które wszyscy znają, kojarzą, a może i nawet pamiętają jeszcze z dzieciństwa – mówi rzecznik MPWiK Sławomir Grucel.

Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Muzeum Miasta Jaworzna, parafii św. Krzyża w Jaworznie i zbiorów własnych MPWiK. Wystawę można oglądać do 12 października. Następnie do 19 października zagości w Muzeum Miasta Jaworzna, a od 19 do 26 października będzie wystawiona w galerii handlowej Galena.

- Oprócz wystawy, na wszystkich przybyłych gości, czekał darmowy poczęstunek oraz upominek – sadzonka klonu jawora, jednego z symboli Jaworzna. To taki gest podziękowania w stosunku do mieszkańców, za cierpliwość i wyrozumiałość podczas realizowanych prac. Klon, który mieszkańcy mogą zabrać i zasadzić na terenie swojej posesji – dodaje Grucel.

UWAGA! Mieszkańcy Jelenia Łęgu, którzy nie mogli przybyć na wernisaż i nie otrzymali sadzonki mogą ją odebrać za darmo z terenu Oczyszczalni Ścieków Jeleń przy ul. Dąb 105. Dla każdej posesji objętej budową kanalizacji przewidziany jest jeden klon. Zapraszamy! Żeby sadzonka prawidłowo się przyjęła, trzeba ją zasadzić do końca października br.

ObrazekObrazek