Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Jeden z Nielicznych - Karol Pniak

7 lipca 2017, 21:40

7 lipca na jaworznickim Rynku odbyło się otwarcie wystawy Jeden z Nielicznych - Karol Pniak.

7 lipca na jaworznickim Rynku odbyło się otwarcie wystawy Jeden z Nielicznych - Karol Pniak.

W piątek, 7 lipca na jaworznickim Rynku odbyło się otwarcie nowej wystawy plenerowej Muzeum Miasta Jaworzna - "Jeden z Nielicznych - Karol Pniak". W trakcie prezentacji wernisażu w Muzeum mieszkańcy otrzymali bezpłatny katalog. Wystawa będzie dostępna do 30 września br.

Wystawa Jeden z Nielicznych - Karol Pniak prezentuje postać wybitnego asa myśliwskiego czasów II wojny światowej, pochodzącego z Jaworzna. Określenie nieliczny zawarte w tytule stanowi odwołanie do słów Winstona Churchilla kierowanych pod adresem bohaterskich lotników walczących w bitwie o Anglię: Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym. Udział w bitwie o Anglię stanowi jedynie fragment bogatego życiorysu Karola obok kampanii wrześniowej, walk w Afryce czy członkostwa w "trójce Bajana".

Niepodważalne walory pilota myśliwskiego uzupełnia - pochodzący z wypowiedzi i wspomnień ówczesnych kolegów - obraz człowieka niezwykle koleżeńskiego, prostolinijnego, życzliwego i chętnego do pomocy. Tadeusz Andersz tak wspomina Pniaka z czasu ich wspólnej nauki w dęblińskiej Szkole Podchorążych: Trzeba zrozumieć pewien rygor, jaki panował w wojsku polskim, a szczególnie jeśli chodzi o szkołę podchorążych. Jak starszy stopniem szedł korytarzem do jadalni, to ja musiałem stanąć na baczność, a on sobie przeszedł i albo się odezwał, albo nie. A Karol stanął, popatrzył się i mówi: "Zwariowałeś!". I taki był właśnie Karol. Myśmy go za to lubili, za to że potrafi wyczuć to koleżeństwo.  Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia dzięki uprzejmości A.Tury

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek