Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Uwaga! Włamania do mieszkań i domów

15 marca 2017, 12:56

Policyjne statystyki odnotowują zwiększoną liczbę włamań do domów i mieszkań, w szczególności usytuowanych na parterze. Jaworzniccy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przypominają o zasadach, które pozwolą uchronić mieszkanie lub dom przed włamaniem.

Nie ma lepszego zabezpieczenia mieszkania niż dobry sąsiad. Nie bądź bierny: jeśli zauważysz niepokojącą sytuację lub zauważysz podejrzane osoby w najbliższym otoczeniu, nie wahaj się i poinformuj o swoich spostrzeżeniach policję. Współdziałaj z sąsiadami w ochronie mieszkań. Najlepszą ochroną przed złodziejem jest czujność i rozwaga, a także wzajemna pomoc sąsiedzka.

 • Zawsze zamykaj drzwi i zabezpieczaj okna oraz wyjścia balkonowe tak, aby nie były łatwe do otworzenia. Jeśli możesz - w drzwiach zamontuj tylko atestowane zamki. Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej. Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego wykonaj solidne ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku, rolety antywłamaniowe.
 • Po zmroku zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach. Włamania z reguły poprzedza obserwacja mieszkania z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.
 • Nigdy nie zostawiaj kluczy w "umówionym" miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
 • Nie ryzykuj niepotrzebnie. Unikaj przechowywania w mieszkaniu znacznych kwot pieniędzy lub wartościowych przedmiotów. Jeśli już posiadasz takie przedmioty, przechowuj je w różnych miejscach. Nie koniecznie w szufladzie, za obrazem itp. Takie "dobre schowki" są znane włamywaczom i przeszukiwane w pierwszej kolejności.
 • Gdy musisz na chwilę wyjść, pozostaw w domu włączoną lampkę lub zapalone światło, zostaw włączone radio - stwórz pozory, że ktoś znajduje się w mieszkaniu.
 • Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, zostaw znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej. Zalegająca korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Poproś też sąsiadów, aby zbierali ulotki spod drzwi.
 • Poproś zaufaną osobę, aby podczas Twojej dłuższej nieobecności, przychodziła do Twojego mieszkania i otwierała okna, wieczorami zapalała światła. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, zainstaluj urządzenie zapalające światło z nadejściem zmroku.
 • Pamiętaj o tym, by zawsze sprawdzać wiarygodność, które podają się za pracowników różnych instytucji: gazowni, wodociągów, elektrowni, policjantów, przedstawicieli banków, urzędów skarbowych itp. Pomysłowość oszustów nie zna granic.
 • Zainteresuj się obecnością nieznanych osób w bloku czy piwnicy. Jeżeli zauważymy nieznane nam osoby, kręcące się w pobliżu domu, na klatce schodowej, na naszej ulicy - warto dobrze im się przyjrzeć, zachować w pamięci ich twarz, sylwetkę i ubiór albo numer rejestracyjny i markę samochodu. Takie spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości ewentualnych włamywaczy. Mamy prawo zapytać: "Czym mogę służyć?" albo "Kogo Pan szuka".
 • Nigdy nie powierzaj kluczy osobom obcym, mało Ci znanym. Uświadom swoje dzieci, aby również nikomu nie udostępniały kluczy do mieszkania.
 • Masz informację o kradzieżach i włamaniach, reaguj! Powiadom o tym policję.