Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Pachnący tritlen w sieci

2 listopada 2016, 13:04

Płukanie i dezynfekcja sieci wodociągowej jeszcze nigdy nie były tak proste i szybkie. Od września 2016 roku w jaworznickich wodociągach działa mobilny system płukania i dezynfekcji sieci (SPiD), zwany potocznie "ozonatorką". Obecnie jest to jedyny taki system działający w Polsce.

- Jak sama nazwa mówi - "ozonatorka" w swej pracy wykorzystuje i bazuje na ozonie, który jest powszechnie stosowany do uzdatniania wody. Zaletą ozonu jest jego przyjazne dla środowiska działanie - tłumaczy Sławomir Grucel, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Substancje szkodliwe, barwniki, zapachy i mikroorganizmy są niszczone bezpośrednio przez utlenianie, bez powstawania szkodliwych, chlorowanych produktów ubocznych, a sam ozon powraca do postaci czystego tlenu.

W MPWiK przewoźny system ozonowania wykorzystywany jest głównie do dezynfekcji i płukania sieci wodociągowych, a także do dezynfekcji infrastruktury technologicznej. Dodatkowo ruchomy układ może być wykorzystywany w przypadku wystąpienia zanieczyszczenia mikrobiologicznego sieci wodociągowej, dezynfekcji nowo budowanych rurociągów, a także do mycia i płukania sieci po awariach.

- Urządzenie serii SPiD wytwarza wodę wysoko ozonowaną, która następnie zostaje wtłoczona do wyznaczonego odcinka sieci wodociągowej. Woda z ozonem skutecznie usuwa wszelkie bakterie oraz biofilmy z wewnętrznej powierzchni rur - wyjaśnia Michał Golasowski, kierownik Działu Eksploatacji Sieci MPWiK. - Wykorzystanie w tym przypadku ozonu, jako środka dezynfekującego, jest ekologiczne i w pełni skuteczne. Ozon trakcie procesu dezynfekcji rozkłada się do czystego tlenu, dzięki temu sieć i jej elementy nie wymagają ponownego płukania.

Ważną cechą urządzenia, oprócz szybkości w działaniu, jest także możliwość produkcji ozonu w miejscu, w którym urządzenie działa. System ozonowania SPiD oraz jego elementy posiadają atest PZH do kontaktu z wodą pitną.

Obrazek