Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Wysoka jakość komunikacji miejskiej w Jaworznie

2 listopada 2016, 08:21

Komunikacja miejska w Jaworznie to w ostatnim czasie temat głośny nie tylko w granicach miasta, ale także poza nimi. O kolejnych sukcesach związanych z dynamicznym rozwojem jaworznickiego transportu publicznego rozpisują się media rodzime, ale także te sąsiedzkie.

Obok słów uznania, które można wyczytać w gazetach i na portalach internetowych, pamiętać trzeba o uznaniu samych Mieszkańców, użytkowników komunikacji zbiorowej. To oni w ankiecie cyklicznie przeprowadzanej w Jaworznie, najwyższe noty przyznali właśnie komunikacji miejskiej, ją wskazując jako tę, która ich zdaniem stoi na naprawdę wysokim poziomie.

Ile do komunikacji dopłaca Gmina?

Komunikacja publiczna - jak sama nazwa wskazuje - jest utrzymywana z pieniędzy nas wszystkich - podatników. Dlatego ważnym jest, żeby środki te były racjonalnie wydatkowane, przy zachowaniu wysokiej jakości usług i niskich cen biletów. Gminy dopłacają do komunikacji publicznej pewną kwotę, która zależy między innymi od ilości wozokilometrów, czyli drogi, jaką wykonują środki transportu publicznego na danym obszarze.

A jak robi się to w Jaworznie?

W porównaniu z innymi miastami leżącymi w województwie śląskim, Jaworzno, przy zachowaniu wysokiej jakości usług, wcale nie dopłaca do transportu publicznego najwięcej. Jak widać na wykresie nr 1, który przedstawia wysokość stawek rekompensat, jakie gminy dopłacają za jeden wozokilometr, Jaworzno jest na całkiem dobrej pozycji. Warto zaznaczyć, że powierzchnia wielu miast, a co za tym idzie ilość kilometrów do obsłużenia jest dużo mniejsza niż w przypadku naszego miasta - mimo to koszty ponoszone przez samorząd są u nas mniejsze.

Patrząc na wykres nr 2, porównujący wypłaconą w 2015 roku rekompensatę w Jaworznie i w Sosnowcu, widać wyraźnie, że mimo dużo mniejszej powierzchni naszego sąsiada, kwota ta jest zdecydowanie wyższa niż u nas.

O jakości świadczonych w Jaworznie usług, na tle "regionalnej konkurencji", najlepiej świadczą same opinie pasażerów, my przy porównaniu przewoźników skupimy się na "twardych" danych - cenach biletów. A te są w autobusach PKM Jaworzno zdecydowanie niższe niż w KZK GOP. Bardzo dobrze sytuację obrazują wykresy nr 3, gdzie porównane zostały ceny różnych biletów w PKM Jaworzno jak i w KZK GOP.

Niska cena biletów idąca w parze z wysoką jakością usług przyciąga w Jaworznie coraz większe rzesze ludzi chcących korzystać z komunikacji publicznej. Pokazuje to wykres nr 3. Widać wyraźną tendencję wzrostową jeśli chodzi o przychody z biletów. Mieszkańcy zdecydowanie przekonują się do podróżowania autobusami, które oferują coraz większy komfort użytkowania.

Jakie zapatrywania na przyszłość?

Nowoczesny tabor, wysoka jakość usług oraz tanie bilety to wizytówka jaworznickiego PKM. Do bram miasta już niebawem zawita nowa flota autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. To ewenement na skalę regionu, biorąc pod uwagę, że koszty użytkowania komunikacji miejskiej dla Mieszkańców są stosunkowo niskie, a dopłacie Gminy do wozokilometra daleko jeszcze do górnej granicy.