Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Wspólnota Betlejem już w Lisieux

28 września 2016, 12:45

fot. Wspólnota Betlejem

fot. Wspólnota Betlejem

Po 57 dniach marszu i 37 dniach jazdy Wspólnota Betlejem dotarła do Lisieux - francuskiego miasteczka w regionie Normandii. Przypomnijmy, iż wyzwanie było ogromne – pierwsza grupa przebyła pieszo 1700 km, a druga pokonała 2000 km na rowerach i mini-traktorach. Wszystko po to, aby osobiście odwiedzić rodzinne miasto św. Teresy i wraz z pozostałymi pielgrzymami rozpocząć 3-dniowe rekolekcje.

Grupa 10 bezdomnych i dwóch wolontariuszy wyruszyła z domu Stowarzyszenia "Betlejem" w Jaworznie do Lisieux, miasta w północnej Francji, w którym żyła św. Teresa od Dzieciątka Jezus – karmelitanka, patronka misji, kobieta pokoju i pojednania. Pielgrzymi każdego dnia modlili się i medytowali w intencji pokoju i pojednania między ludźmi. W wybranych miejscach (parafie, domy pomocy społecznej, więzienia, noclegownie, ośrodki dla niepełnosprawnych itp.) wyświetlali film Davida Lyncha "Prosta historia". Projekcje filmu były połączone z rozmową o produkcji i wspólną, 15 minutową medytacją w ciszy. Materiał z Pielgrzymki posłuży do nakręcenia filmu dokumentalnego, który będzie przesłaniem o pokój i pojednanie.

Droga Pojednania to przedsięwzięcie realizowane pod Patronatem Davida Lyncha, Biskupa Grzegorza Kaszaka, Prezydenta Jaworzna Pawła Silberta, przy współpracy m.in. z Fundacją "Tumult", Fundacją "Sztuki Świata", Urzędem Miejskim w Jaworznie oraz firmą "Traktormix" z Kąkolewa.

***

Wspólnotę "Betlejem" tworzą mieszkańcy domu przy ul. Długiej 16 w Jaworznie, ich Przyjaciele i Wolontariusze. W domu – 100 letniej starej szkole podstawowej – mieszka obecnie 25 osób. Wielu z mieszkańców ma za sobą bolesne doświadczenie bezdomności, uzależnienia, rozbitego małżeństwa, utraty wolności i odrzucenia. We wspólnocie mają okazję nawzajem się wspierać,  odzyskać nadzieję, odnaleźć cel i sens życia.

fot. Wspólnota Betlejem
 

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek