Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Pielgrzymi ruszyli w "Drogę Pojednania"

22 sierpnia 2016, 10:00

Późnym wieczorem, w niedzielę, 21 sierpnia członkowie Wspólnoty "Betlejem" wyruszyli na pielgrzymkę z Jaworzna do Lisieux we Francji. Wcześniej spotkali się z mieszkańcami na jaworznickim rynku, gdzie opowiadali o swojej wyprawie i jej przesłaniu. Wspólnie z jaworznianami obejrzeli również "Prostą historię" w reż. Davida Lyncha. Z pielgrzymami spotkał się także prezydent Paweł Silbert wraz ze swoim zastępcą Tadeuszem Kaczmarkiem.

- W Roku Jubileuszu Miłosierdzia, roku Pojednania i Przebaczenia postanowiliśmy wyruszyć na pielgrzymkę do Lisieux. Będziemy podróżować pieszo, traktorkami i autobusem. Celem naszej podróży jest miasto w Normandii, w którym żyła nasza patronka - św. Teresa od Dzieciątka Jezus - mówi ks. Mirosław Tosza, prezes Stowarzyszenia "Betlejem".

Pielgrzymi to grupa 10 bezdomnych i 2 wolontariuszy. Część z nich wyruszyła w pieszą podróż do Francji już 1 sierpnia. Kolejni - tym razem na traktorkach i rowerach - ruszyli w drogę wczoraj wieczorem.

Trasę 1600 km pokonają pieszo - I grupa (ok. 30 km dziennie) oraz rowerowo i na mini - traktorkach - II grupa (ok. 70-100 km dziennie). Obie grupy planują spotkać się pod Paryżem i wspólnie zakończą pielgrzymkę.

- W podróż zabierzemy ze sobą rzutnik i ekran, na którym planujemy odtwarzać film będący naszą inspiracją w miastach, które znajdują się na trasie pielgrzymki - mówi ks. Mirosław Tosza. - Planujemy, że do Lisieux dotrzemy 27 września. Inni mieszkańcy Wspólnoty przyjadą do Lisieux autokarem i razem weźmiemy udział w rekolekcjach. Powrót do kraju planujemy na 3 października.

Patronat nad projektem objął sam David Lynch, któremu bardzo spodobał się pomysł członków Wspólnoty "Betlejem". Pielgrzymom towarzyszyć będzie ekipa filmowa z Camerimage, która nakręci film dokumentalny o tej niezwykłej wyprawie.

"Droga Pojednania" jest wspierana przez Urząd Miejski w Jaworznie oraz Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek