Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Zalecenia Ministerstwa Zdrowia
- materiał informacyjny w sprawie koronawirusa
>
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Pielgrzymi wyruszą w "Drogę Pojednania"

19 sierpnia 2016, 14:00

"Ta podróż to wielka próba dla mojej dumy..." - to zdanie Alvina Straighta, głównego bohatera filmu "Prosta historia" stało się jedną z inspiracji dla tegorocznej pielgrzymki pn. "Droga Pojednania" z Jaworzna do Liseiux we Francji, w którą ruszają członkowie Wspólnoty "Betlejem". Zanim jednak pielgrzymi opuszczą nasze miasto, w najbliższą niedzielę, 21 sierpnia spotkają się z mieszkańcami na jaworznickim rynku. Wydarzenie zwieńczy pokaz filmu "Prosta historia" w reż. Davida Lyncha. Dzisiaj z pielgrzymami spotkał się prezydent Paweł Silbert.

- W Roku Jubileuszu Miłosierdzia, roku Pojednania i Przebaczenia postanowiliśmy wyruszyć na pielgrzymkę do Lisieux. Będziemy podróżować pieszo, traktorkami i autobusem. Celem naszej podróży jest miasto w Normandii, w którym żyła nasza patronka - św. Teresa od Dzieciątka Jezus - mówi ks. Mirosław Tosza, prezes Stowarzyszenia "Betlejem".

Dzisiaj z pielgrzymami spotkał się prezydent Paweł Silbert. Razem z członkami Wspólnoty "Betlejem" obejrzeli pojazdy, którymi pątnicy wyruszą w podróż do Francji. Na oglądaniu się nie skończyło i jednym z traktorków, prezydent Silbert wyruszył w krótki objazd, testując pojazd, którym pielgrzymi pokonają 1600 kilometrów.

Pielgrzymi to grupa 10 bezdomnych i 2 wolontariuszy. Część z nich wyruszyła w pieszą podróż do Francji już 1 sierpnia. Kolejni - tym razem na traktorkach i rowerach - ruszą w drogę w najbliższą niedzielę z jaworznickiego rynku. Wcześniej spotkają się jednak z mieszkańcami Jaworzna.

W niedzielę o godz. 9.00 w siedzibie Wspólnoty w Dąbrowie Narodowej (ul. Długa 16) w intencji pielgrzymów zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta. Około godz. 11.00 pątnicy przyjadą na jaworznicki rynek, gdzie spotkają się z mieszkańcami. Tego dnia od rana będzie można oglądać przygotowane do drogi maszyny, posłuchać niezwykłej historii i porozmawiać z uczestnikami wyprawy. Po wieczornej Mszy Świętej, na godz. 19.30 planowany jest pokaz filmu "Prosta historia" w reż. Davida Lyncha wraz z przygotowanym przez reżysera wprowadzeniem. W drogę pielgrzymi wyruszą z jaworznickiego Rynku w niedzielę, 21 sierpnia późnym wieczorem (ok. godz. 21.30-22.00). W podróż wyruszy trzech kierowców i dwóch ich zmienników na rowerach.

Trasę 1600 km pokonają pieszo - I grupa (ok. 30 km dziennie) oraz rowerowo i na mini - traktorkach - II grupa (ok. 70-100 km dziennie). Obie grupy planują spotkać się pod Paryżem i wspólnie zakończą pielgrzymkę.

- W podróż zabierzemy ze sobą rzutnik i ekran, na którym planujemy odtwarzać film będący naszą inspiracją w miastach, które znajdują się na trasie pielgrzymki - mówi ks. Mirosław Tosza. - Planujemy, że do Lisieux dotrzemy 27 września. Inni mieszkańcy Wspólnoty przyjadą do Lisieux autokarem i razem weźmiemy udział w rekolekcjach. Powrót do kraju planujemy na 3 października.

Patronat nad projektem objął sam David Lynch, któremu bardzo spodobał się pomysł członków Wspólnoty "Betlejem". Pielgrzymom towarzyszyć będzie ekipa filmowa z Camerimage, która nakręci film dokumentalny o tej niezwykłej wyprawie. W niedzielę na jaworznickim Rynku zagoszczą przedstawiciele Agencji Reuters'a.

"Droga Pojednania" jest wspierana przez Urząd Miejski w Jaworznie oraz Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek