Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Cukrzyca choroba XXI wieku

13 lipca 2016, 13:53

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Wedle szacunków w Jaworznie choruje na nią  kilka tysięcy osób. Wychodząc naprzeciw chorym oraz rodzinom i opiekunom dzieci chorych na cukrzycę, jaworznickie Koło Terenowe Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Jaworznickie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą udzielają szczegółowych informacji w sprawie sposobów i możliwości wsparcia funkcjonowania osób zmagających się z tą chorobą.

Na całym świecie na cukrzycę cierpi  350 mln osób. Jest to choroba przewlekła, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln zgonów na świecie, z których 80 proc. miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów.

Rozróżniamy dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1, które na ogół nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2, które stanowią 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej wykorzystać.

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn. Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować.

Na terenie Jaworzna na rzecz osób chorych na cukrzycę oraz ich rodzin działają dwie instytucje pozarządowe tj. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Jaworznie oraz Jaworznickie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

- Serdecznie zapraszamy do wizyty w naszej siedzibie przy ulicy Grunwaldzkiej 35  lub prosimy o kontakt telefoniczny - mówi Marek Nowak, Prezes Zarządu Koła Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jaworznie.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Jaworznie
 Prezes Zarządu  -  Marek Nowak   tel. 696 667 164    

Jaworznickie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą
 Prezes Zarządu  -  Mariola Woźniak   tel. 608 397 731
  Więcej informacji na stronie internetowej: www.malidiabetycy.pl

Zachęcamy do wykonania testu "Czy grozi Ci cukrzyca?", który pozwoli na oszacowanie ryzyka   zachorowania na cukrzycę typu 2.