Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Jaworzno gotowe na Światowe Dni Młodzieży

28 czerwca 2016, 08:44

Podczas XXXI Światowych Dni Młodzieży - które już za miesiąc odbędą się w pobliskim Krakowie - w Jaworznie spodziewamy się przyjazdu ponad 500 pielgrzymów. Jaworznianie przyjmą w swoich domach prawie 300 Włochów, 64 Ghańczyków, 73 pielgrzymów z Salwadoru, 38 obywateli USA, 30 Brytyjczyków i 9 mieszkańców Hong Kongu.

- Otrzymaliśmy ostateczną liczbę zarejestrowanych osób, które przyjadą do Jaworzna. Mam cały czas kontakt zarówno z dekanatami jak i kurią sosnowiecką. Wszyscy bardzo chwalą sobie współpracę z naszym miastem i zaangażowanie ludzi, którzy przygotowuję Jaworzno na przyjęcie pielgrzymów - mówi Dawid Domagalski, radny i członek zespołu koordynacyjnego.

W Jaworznie pielgrzymi będą obecni od 20 do 25 lipca. Przez ten czas Miasto we współpracy z Kurią Sosnowiecką przygotowuje się na zapewnienie pobytu i atrakcji gościom.

- Jesteśmy na końcowym etapie przygotowań do przyjęcia pielgrzymów w Jaworznie podczas Światowych Dni Młodzieży. Nasza uwaga skupia się również na zapewnieniu bezpieczeństwa i atrakcji mieszkańcom Jaworzna - mówi Tadeusz Kaczmarek, Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna.

Prezydent Paweł Silbert powołał zespół zadaniowy zajmujący się koordynacją działań na terenie miasta Jaworzna w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Zespół działający pod kierownictwem Tadeusza Kaczmarka miał za zadanie przygotowanie oferty programowej, skoordynowanie działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, obsługą ruchu pielgrzymów oraz organizacją i promocją wydarzeń towarzyszących. W skład zespołu weszli: generał Janusz Skulich, dyrektor MCKiS Sebastian Kuś, naczelnik Biura Promocji i Informacji Łukasz Kolarczyk oraz radny Dawid Domagalski.

- Dodatkowo wraz ze stroną kościelną organizujemy 23 lipca punkt wyżywienia i odpoczynku dla pielgrzymów na trasie z Oświęcimia do Sosnowca. W ramach tego zadania musimy skoordynować przyjazdy autobusów i wydawanie posiłków dla prawie 3 tysięcy pielgrzymów - dodaje Sebastian Kuś, dyrektor MCKiS.

Wydarzenia i atrakcje

Koncerty, wycieczki - to tylko namiastka atrakcji jakie zostały przygotowane dla pielgrzymów podczas pobytu w Jaworznie. Młodzież będzie mogła zadbać również o sferę duchową podczas uroczystych Mszy Świętych zorganizowanych w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny w centrum miasta oraz w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Osiedlu Stałym.

W czasie pobytu w Jaworznie w czwartek, 21 lipca - pielgrzymi zobaczą Ośrodek Edukacji Ekologiczno - Geologicznej GEOsfera, zasadzą symboliczne krzewy, następnie przejdą do Bacówki przez Park Gródek, spacerem w kierunku Sosiny, na miejscu zjedzą obiad. Zaplanowano również szereg atrakcji: warsztaty (malowanie na torbach płóciennych, glina), warsztaty rękodzielnicze - wyrabianie pamiątek glinianych z herbem Jaworzna, wioska Słowian (pokazy średniowiecznego życia w słowiańskiej osadzie: wyrób masła, czerpanie papieru, potyczki rycerskie, łucznictwo, degustacja podpłomyków), animacje harcerzy czas na relaks, rekreację (wydłużony dyżur ratowników wodnych, odpłatne, korzystanie ze sprzętu wodnego, dyżur instruktora sportu na boisku do siatkówki plażowej). W tym dniu nad Zalewem Sosina zorganizowany zostanie "Festiwal Nardów", podczas którego pielgrzymi będą mogli zaprezentować swoje talenty taneczne i wokalne oraz będą mogli przybliżyć mieszkańcom Jaworzna swoją kulturę i obyczaje. Finałem festiwalu będzie koncert Orkiestry Rozrywkowej Miasta Jaworzna eM Band wraz z Gospel Sound.

Również na jaworznickim rynku na pielgrzymów czekać będzie wiele atrakcji. W niedzielę, 24 lipca na centralnym miejskim placu odbędzie się Festiwal Smaków - występy zespołów śpiewaczych połączone z prezentacją potraw regionalnych (stoiska z degustacją potraw), stoisko, sprzedaż rękodzieła artystycznego w wykonaniu jaworznickich, zespołów ludowych, wyrobów z wosku pszczelego, wyroby regionalne. Występ zespołu folkowego Kuby Fedaka oraz koncert Orkiestry eM Band z Kapelą Góralską. W tym dniu zagraniczni goście będą mogli zwiedzić miasto, a swoje podwoje otworzą Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum Miasta Jaworzna. Warto pamiętać o tym, że wszystkie wydarzenia zorganizowane w ramach Światowych Dni Młodzieży będą ogólnodostępne dla mieszkańców.

Bezpieczeństwo i organizacja przedsięwzięć

Zespół zadaniowy pod przewodnictwem wiceprezydenta Kaczmarka, pracuje również nad kwestiami zarządzania, komunikacją, kontaktami z dekanatami i zapewnieniem bezpieczeństwa podczas pobytu pielgrzymów w mieście. Ostatnie zadanie zostało przydzielone generałowi Januszowi Skulichowi.

- W ramach prac przygotowywane są różne scenariusze, nad którymi dyskutujemy. Główny nacisk kładziemy jednak na eliminowanie i minimalizowanie zagrożeń - mówi generał Janusz Skulich, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa. - Celem takiej inicjatywy jest stworzenie koncepcji działań zabezpieczających, która będzie prawdziwym kompendium wiedzy i sposobów reagowania służb na pojawiające się niebezpieczeństwa.

- Zadbamy również o informację dla mieszkańców i pielgrzymów, m.in. za pośrednictwem miejskiej strony internetowej, mediów społecznościowych, prasy lokalnej. Początkiem lipca na przystankach autobusowych pojawi się specjalne wydanie Gazety Przystankowej poświęcone Światowym Dniom Młodzieży w Jaworznie, w całym mieście pojawią się również plakaty informujące o zaplanowanych wydarzeniach, opatrzone oficjalnym logo ŚDM - podsumowuje Łukasz Kolarczyk, naczelnik Biura Promocji i Informacji.

***

Dni Młodzieży w Krakowie potrwają od 26 do 30 lipca 2016 r. Papież Franciszek spotka się z młodymi z całego świata na krakowskich Błoniach. W Jaworznie pielgrzymi przebywać będą od 20 do 25 lipca. Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce tylko raz, w 1991 r. w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło udział wówczas 1,5 mln osób.