Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Upamiętnili Grunwald!

26 czerwca 2016, 19:32

Pamięć o historycznym starciu wojsk Władysława Jagiełły z Krzyżakami na polach Grunwaldu w 1410 roku jest systematycznie kultywowana. Jak co roku, także mieszkańcy Jaworzna mogli złożyć hold polskim rycerzom w ramach uroczystych obchodów 606. rocznicy jednej z najważniejszych bitew europejskiego średniowiecza.

Obchody rozpoczęły się w parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie - Szczakowej uroczystą Mszą Świętą. Następnie, w ceremonii pod pomnikiem "grunwaldzkim" wzięli udział m.in. Tadeusz Kaczmarek Zastępca Prezydenta Miasta, radni Rady Miejskiej, kombatanci, reprezentacje szkół, zespołów śpiewaczych i stowarzyszeń. Później korowód uczestników przeszedł pod Dom Kultury, gdzie jaworznianie mogli skorzystać z wielu atrakcji. Zebranym zaprezentowały się m.in. zespoły śpiewacze i Bractwo Rycerskie Ziemi Jaworznickiej, a gwiazdą wieczoru był zespół „Dwie Korony”.

Jak co roku organizatorem wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie - Dom Kultury w Szczakowej oraz Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna, koło "Szczakowa".

***

W roku 1909 w Szczakowej zawiązał się Komitet Obywatelski, który zwrócił do władz austriackich o zgodę na budowę pomnika upamiętniającego zwycięstwo pod Grunwaldem. 15 lipca 1910 r. dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika. Wydarzenie to zgromadziło wielu mieszkańców Szczakowej i Jaworzna. Na pomniku umieszczona została tablica z napisem:  1410 – 1910 Grunwald "Praojcom na chwałę, braciom na otuchę”. Pomnik był wówczas symbolem dążeń niepodległościowych ludności polskiej. W latach późniejszych pod pomnikiem odbywało się wiele uroczystości o charakterze patriotycznym. W roku 1914 pod pomnikiem miała miejsce zbiórka Drużyn Bartoszowych i skautów, którzy walczyli na frontach I Wojny Światowej. W okresie okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 roku pomnik został zburzony przez Niemców, dzieląc los wielu pomników w Polsce. Ocalała jednak tablica, którą umieszczono ponownie w 1945 roku. Na szczycie zamontowano orła, jednak o innym kształcie, odlanego w szczakowskiej odlewni. Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna pod pomnikiem cyklicznie odbywają się uroczystości upamiętniające zwycięstwo.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek