Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Grawer na ramie odstrasza złodziei

17 maja 2016, 14:43

Prowadzona w ubiegłym rok kampania pn. "Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower" spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem mieszkańców Jaworzna. W trakcie dziewięciu akcji, które odbywały się od czerwca do października, oznakowanych zostało ponad 300 jednośladów, a do Straży Miejskiej cały czas zgłaszają się kolejni chętni i właśnie z myślą o nich 22 maja, 12 czerwca i 25 czerwca br. organizowane są kolejne akcje znakowania jednośladów.

Przypomnijmy, że kampania polega na specjalnym znakowaniu rowerów, za pomocą urządzenia zwanego enrawerem, którym nanosi się na ramę jednośladu niepowtarzalny kod. Mikroudarowa technologia tego urządzenia pozwala na wykonanie precyzyjnego i niezwykle trwałego oznakowania, którego usunięcie jest niemożliwe bez widocznego uszkodzenia danego elementu. To z kolei powoduje, że w przypadku kradzieży służby bardzo łatwo mogą zidentyfikować konkretny rower i zwrócić go prawowitym właścicielom.

Znakowanie rowerów ma też swój wymiar prewencyjny, bowiem oprócz samego nadania "numeru rejestracyjnego", każdy jednoślad zostaje dodatkowo opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o dokonaniu oznakowania. Wygrawerowany kod trafia także do policyjnej bazy danych. Biorąc pod uwagę fakt, że do tej pory nie odnotowano ani jednej kradzieży roweru, który został już oznakowany, widać, że takie działanie odnosi zakładany skutek. Stąd zapewne tak duża popularność prowadzonej akcji.

- Ilość osób, które chcą oznakować swój rower przerosła nasze oczekiwania. W porównaniu do innych miast, które prowadzą podobne akcje, Jaworzno wypada bardzo dobrze i jest w czołówce jeśli chodzi o liczbę oznakowanych jednośladów - podkreśla Artur Zięba, Komendant jaworznickiej Straży Miejskiej.

Najbliższe terminy akcji znakowania rowerów:

  • 22 maja 2016 r. Święto rodziny, Hala Widowiskowo Sportowa Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, w godz. 12:00-16:00,
  • 12 czerwca 2016 r. Dni Jaworzna, stadion przy ul. Moniuszki, w godz. 15:00-19:00
  • 25 czerwca 2016 r. 22. Wyścig Rowerów Górskich GEOsfera, w godz. 10.00-14.00

Dalsze terminy znakowania rowerów będą wkrótce dostępne na www.um.jaworzno.pl, facebooku Straży Miejskiej w Jaworznie oraz na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.