Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zapraszamy do "Gródka"

13 maja 2016, 10:13

Każdy kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu natury będzie się tutaj czuł jak przysłowiowa "ryba w wodzie". Ścieżki do długich spacerów i wycieczek rowerowych, lazurowy odcień wody, a przede wszystkim piękne widoki. Gdzie jest takie miejsce...? To jaworznicki "Gródek" - zagospodarowana przez miasto część dawnego kamieniołomu na Pieczyskach.

Prowadzone przez miasto prace rozpoczęły się w ubiegłym roku. Najpierw oczyszczono dno kamieniołomu i nawieziono kilka tys. m3 gleby, która stanowi podłoże pod nasadzenia krzewów i bylin. Częściowo wysypano tłuczniem trasy spacerowe, a akwen oddzielono od alejek spacerowych ogrodzeniem. Na terenie całego "Gródka" posadowiono drewniane ławki, na których mogą odpocząć odwiedzający.

Z północno-wschodniej krawędzi dawnego wyrobiska na dno kamieniołomu prowadzą drewniane schody o wysokości 18 m. Po przeciwnej stronie wyrobiska także pojawiło się drewniane zejście.

W ramach tej inwestycji utwardzono również okoliczne ścieżki, które wejdą w skład ścieżki dydaktycznej wokół kamieniołomu o łącznej długości około 4 km. Trasa rozpoczyna się na skrzyżowaniu ul. Płetwonurków i ul. Sobieskiego, następnie biegnie obok "bacówki" prowadzonej przez Wspólnotę "Betlejem" w kierunku Remizy Leśnej "Bucze" i dalej skręca w stronę skarp kamieniołomu "Gródek". Po przekroczeniu dna dawnego wyrobiska trasa prowadzi wzdłuż jego południowo-zachodniej krawędzi z powrotem do punktu wyjścia.

ObrazekObrazekObrazekObrazek