Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Jaworzno zaangażowane w Światowe Dni Młodzieży

20 kwietnia 2016, 10:39

Podczas XXXI Światowych Dni Młodzieży - które już za kilka miesięcy odbędą się w pobliskim Krakowie - w Jaworznie możemy spodziewać się blisko siedmiuset pielgrzymów. Jaworznianie przyjmą w swoich domach młodzież przede wszystkim z krajów europejskich m.in. z Malty, Włoch czy Ukrainy oraz pielgrzymów z Australii.

- Jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie przygotowań do przyjęcia pielgrzymów w Jaworznie podczas Światowych Dni Młodzieży. Nasza uwaga skupia się również na zapewnieniu bezpieczeństwa i atrakcji mieszkańcom Jaworzna - mówi  Tadeusz Kaczmarek Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna.

W Jaworznie pielgrzymi będą obecni od 20 do 25 lipca. Przez ten czas Miasto we współpracy z Kurią Sosnowiecką przygotowuje się na zapewnienie pobytu i atrakcji gościom.

- Regularnie odbywają się spotkania z kierownikami miejskich instytucji, stowarzyszeń, przedstawicielami kościoła, harcerzami oraz służbami zajmującymi się bezpieczeństwem - mówi Łukasz Kolarczyk, naczelnik Biura Promocji i Informacji. - Wszystko po to, aby na bieżąco pozyskiwać informacje i w trakcie dyskusji reagować na ewentualne ryzyka. Taka współpraca pozwala na wypracowanie najlepszego programu na przyjazd pielgrzymów.

Prezydent Paweł Silbert powołał zespół zadaniowy mający zająć się  koordynacją działań na terenie miasta Jaworzna w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Zespół działający pod kierownictwem Tadeusza Kaczmarka ma za zadanie przygotowanie oferty programowej, skoordynowanie działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, obsługą ruchu pielgrzymów oraz organizacją i promocją wydarzeń towarzyszących. W skład zespołu weszli: generał Janusz Skulich, dyrektor MCKiS Sebastian Kuś, naczelnik Biura Promocji i Informacji Łukasz Kolarczyk oraz radny Dawid Domagalski.

Wydarzenia i atrakcje

Koncerty, wycieczki - to tylko namiastka atrakcji jakie zostały przygotowane dla pielgrzymów podczas pobytu w Jaworznie. Młodzież będzie mogła zadbać również o sferę duchową podczas uroczystych mszy świętych zorganizowanych w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny w centrum miasta oraz w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Osiedlu Stałym.

- W czasie pobytu w Jaworznie pielgrzymi zobaczą Ośrodek Edukacji Ekologiczno - Geologicznej GEOsfera. Specjalnie dla pielgrzymów zostanie przygotowana dwujęzyczna broszura, tak by mogli zapoznać się z wszystkimi atrakcjami ośrodka. Nad Zalewem Sosina zorganizowany zostanie "Festiwal Nardów", podczas którego pielgrzymi będą mogli zaprezentować swoje talenty taneczne i wokalne oraz będą mogli przybliżyć mieszkańcom Jaworzna swoją kulturę i obyczaje. Finałem festiwalu będzie koncert Orkiestry Rozrywkowej Miasta Jaworzna eM Band wraz z Gospel Sound - wyjaśnia Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Również na jaworznickim rynku na pielgrzymów czekać będzie wiele atrakcji. Młodzież, w niedzielę 24 lipca, będzie miała okazję zapoznania się z regionalnymi potrawami i słodkimi wypiekami, które przygotują uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Jaworznie wraz z przedstawicielkami zespołów śpiewaczych z całego miasta.

- Warto pamiętać o tym, że wszystkie wydarzenia zorganizowane w ramach Światowych Dni Młodzieży będą ogólnodostępne dla mieszkańców - mówi Dawid Domagalski, radny Rady Miejskiej i członek zespołu zadaniowego.

Ponadto Orkiestra Rozrywkowa eM Band przygotowuje koncert z udziałem zespołu Kuby Fedaka oraz z zespołem góralskim. W tym dniu zagraniczni goście będą mogli zwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną i Muzeum Miasta Jaworzna.

Bezpieczeństwo i organizacja przedsięwzięć

Zespół zadaniowy pod przewodnictwem wiceprezydenta Kaczmarka, pracuje również nad kwestiami zarządzania, komunikacją, kontaktami z dekanatami i zapewnieniem bezpieczeństwa podczas pobytu pielgrzymów w mieście. Ostatnie zadanie zostało przydzielone generałowi Januszowi Skulichowi.

- W ramach prac przygotowywane są różne scenariusze, nad którymi dyskutujemy. Główny nacisk kładziemy na eliminowanie i minimalizowanie zagrożeń - mówi generał Janusz Skulich, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa. - Celem takiej inicjatywy jest stworzenie koncepcji działań zabezpieczających, która będzie prawdziwym kompendium wiedzy i sposobów reagowania służb na pojawiające się niebezpieczeństwa.

Poszczególnym jednostkom i instytucjom przydzielane są zadania. Światowe Dni Młodzieży wydają się być również doskonałą okazją do promocji marki miasta. Jaworzno na pewno wykorzysta szansę na zaistnienie na mapie miast wspomagających ŚDM 2016. Aspekty finansowe i poniesione wydatki będą przedstawiane po dokładnym określeniu szczegółów organizacyjnych i technicznych planowanych wydarzeń.

***

Dni Młodzieży w Krakowie potrwają od 26 do 30 lipca 2016 r. Papież Franciszek spotka się z młodymi z całego świata na krakowskich Błoniach. W Jaworznie pielgrzymi przebywać będą od 20 do 25 lipca. Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce tylko raz, w 1991 r. w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło udział wówczas 1,5 mln osób.