Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia

5 kwietnia 2016, 08:59

fot. fotolia.com

fot. fotolia.com

Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaworznie informuje, że 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, w tym roku pod hasłem "Pokonaj Cukrzycę".

Wraz z rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Niemal 350 mln osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.

W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln zgonów na świecie, z których 80 proc. miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów.

Rozróżniamy dwa główne typy choroby: osoby cierpiące na cukrzycę typu 1, które na ogół nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji, oraz osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 (które stanowią 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań), które najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej wykorzystać.

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn. Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować.