Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Już po raz ósmy woda i ścieki "od kuchni"

21 marca 2016, 09:07

Światowy Dzień Wody odbywa się co roku 22 marca. Dzień ten został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie ONZ. Z tej też okazji, jaworznickie wodociągi, już po raz ósmy zorganizowały dzień otwarty, który odbył się 19 marca.

Założenie imprezy jest proste: pokazać mieszkańcom jak produkowana i pozyskiwana jest woda pitna, a także zainteresować specyfiką i codzienną pracą świadczoną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na rzecz mieszkańców. Program jaworznickiej wycieczki zakładał podróż wzdłuż całego cyklu produkcyjnego wody. Na mapie imprezy znalazło się ujęcie wody pitnej "Piaskownia", baza transportowo - techniczna, laboratorium oraz oczyszczalnia ścieków.

Ku zadowoleniu organizatorów miejsca na wycieczkę rozeszły się w mgnieniu oka. Od ogłoszenia zapisów na VIII Dzień Otwarty MPWiK rozdzwoniły się telefony i po 4 dniach lista uczestników została zamknięta. Ten fakt niezmiernie cieszy i świadczy to o tym, że mieszkańcy interesują się wodą, a dokładnie tym jak ona jest pozyskiwana.

Pierwszym punktem sobotniej wycieczki było ujęcie wody Piaskownia. 45-osobowa grupa, poznała najważniejsze etapy poboru i uzdatniania wody. Zapoznano zwiedzających m.in. z procesem filtrowania, ozonowania i naświetlania. Na koniec każdy mógł posmakować produkowanej wody. Była również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat tego nowoczesnego ujęcia, w specjalnie zaprojektowanej multimedialnej grze.  

Po wizycie na "Piaskowni", mieszkańcy udali się w kierunku bazy MPWiK, gdzie pokazano stanowisko dyspozytora oraz sprzęt techniczny. Wśród stałych elementów, takich jak radiowe odczyty wodomierzy, wodoerka, czy urządzenie do przecisku o nazwie "kret", zwiedzającym podziwiali pojazd ssąco-płuczący oraz mobilną kamerę do monitoringu sieci kanalizacyjnej, a także sposób zgrzewania rur PCV.

Kolejnym punktem kilkugodzinnej wycieczki było laboratorium fizykochemii wody oraz świeżo zmodernizowana Oczyszczalnia Ścieków "Jeleń Dąb". Tu mieszkańcy, ze względów bezpieczeństwa podzieleni zostali na dwie grupy. Jedna w sterylnych fartuchach poznawała tajniki badania jakości wody, druga w odblaskowych kamizelkach sposób oczyszczania ścieków.

Z uwagi na olbrzymie zainteresowanie oraz wsłuchując się w prośby i głosy mieszkańców, kolejna edycja Dnia Otwartego będzie kontynuowana za rok.

ObrazekObrazekObrazekObrazek