Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Uczniowie upamiętnili górników

21 grudnia 2015, 09:34

16 grudnia 1981 roku doszło do najczarniejszego epizodu stanu wojennego – pacyfikacji kopalni Wujek. Aby uczcić pamięć o poległych wtedy górnikach, uczniowie wielu szkół z terenu województwa śląskiego, w tym z Techniku nr 6 im. króla Jana III Sobieskiego w Jaworznie, wzięli udział w specjalnych uroczystościach.

W 34. rocznicę tych tragicznych wydarzeń Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zorganizowało symboliczny „Bieg Dziewięciu Górników”. Młodzież, która biegła w koszulkach z wizerunkiem jednego z zastrzelonych górników, oddała w ten sposób hołd bohaterom walczącym w imię naszej wolności i solidarności. Uczniowie jaworznickiego Technikum nr 6, w koszulkach z wizerunkiem Zbigniewa Wilka, przebiegli trasę spod katowickiego Spodka pod Krzyż - Pomnik Zastrzelonych Górników z Kopalni Wujek. Tam młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

- Jesteśmy dumni, że uczniowie z naszego technikum wraz z opiekunem, panem Mateuszem Bargiełem, uczestnicząc w Biegu Dziewięciu Górników, zadbali o to, by pamięć o bohaterach z kopalni Wujek przetrwała - podkreśla dyrektor szkoły Simona Smugowska. - Niezwykle ważne jest, by pamięć ta była kultywowana i przekazywana kolejnym pokoleniom „ku przestrodze” i przesłaniem, że odwaga i przyzwoitość, to cechy, które trzeba pielęgnować a zdobyta wolność to dar, o jaki wszyscy musimy dbać.

 

Obrazek