Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Fotorelacja z morskiej wyprawy

25 października 2012, 12:28

Wielki szkwał, nocne wachty, składanie żagli, wspólne posiłki i niesamowite widoki - tak tygodniowy rejs po Bałtyku wspominają uczniowie z Gimnazjum nr 9 w Jaworznie, którzy zwyciężyli w organizowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji konkursie. Fotorelację z morskiej przygody młodych jaworznian będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej od 29 października do 28 listopada.

Uczniowie wypłynęli w rejs 7 lipca z Trzebieży, a do portu zawinęli w sobotę, 14 lipca. W tym czasie żeglowali po Bałtyku ze Szczecina na Borholm i do Sassnitz. Wszystko dzięki konkursowi "Jaworznicka szkoła pod żaglami. Kanalizacja - wiatr w żagle dla czystego środowiska" zorganizowanemu przez jaworznicki MPWiK.

- Mieliśmy niezłą szkołę życia na morzu: musieliśmy się nauczyć korzystać z nawigacji, wiązać węzły marynarskie, sterować jachtem. Do tego każdy z nas pełnił po 3 wachty, robił posiłki dla całej załogi, a na koniec składał żagle. Ale jak było wesoło! - relacjonuje Kamil Gacek, młody żeglarz z Gimnazjum nr 9. 

Jego kolega, Maciej Jamróz dodaje: - Przeżyliśmy bardzo fajną przygodę. Na początku dziewczyny miały problem z chorobą morską, ale to szybko minęło. Potem były już tylko żagle, fale i świetna zabawa.

Zwycięstwo w konkursie gimnazjalistom zapewnił filmik, w którym przedstawili krótką historię kanalizacji w swoim mieście - od starożytności aż do czasów współczesnych. Najmocniejszym argumentem, który zadecydował o wygranej był rap napisany specjalnie na potrzeby konkursu. Świetny tekst i profesjonalne wykonanie zachwyciły Komisję Konkursową.

Konkurs składał się z 2 etapów. W pierwszym uczniowie rozwiązywali internetowy test dotyczący ochrony środowiska i wiedzy marynistycznej. W drugim etapie dziesięć pięcioosobowych drużyn przygotowało filmiki promocyjne uświadamiające mieszkańców Jaworzna jak nowa kanalizacja wpływa na środowisko.

Jak mówią organizatorzy z MPWiK w Jaworznie - jak najwięcej mieszkańców powinno wiedzieć o inwestycji, bo przecież kanalizacja budowana jest właśnie dla nich. Stąd wziął się pomysł by poprzez ciekawy konkurs zainteresować tematem także młode osoby.

- Tym konkursem chcieliśmy umilić mieszkańcom trudy budowy kanalizacji - największej miejskiej inwestycji od wielu lat. Taka nietypowa promocja, angażująca mieszkańców miała na celu uświadomienie młodym osobom, że warto dbać o czyste środowisko - mówi Józef Natonek, prezes MPWiK. - Udało się, a zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania - w konkursie wzięły udział wszystkie jaworznickie gimnazja, nauczyciele, uczniowie, a także ich rodzice.