Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Dbaj o drożność kanalizacji

13 lipca 2015, 13:10

Nie dopuść do zalania swojego budynku lub nieruchomości sąsiada! Pamiętaj czego nie należy wrzucać do kanalizacji oraz zadbaj o odpowiednie odprowadzanie deszczówki!

Od 2011 roku, w naszym mieście wybudowano ponad 100 km nowej kanalizacji sanitarnej dla blisko 15 tys. mieszkańców. Kanalizacja to jedna z najlepszych form odprowadzania nieczystości płynnych z gospodarstw domowych. Ekologiczna i w porównaniu do regularnego wywożenia szamba – bezpieczna i znacznie tańsza. Jednak należy pamiętać o jej odpowiednim użytkowaniu. Mieć w świadomość, iż do kanalizacji sanitarnej obowiązuje całkowity zakaz podłączania i odprowadzania wszelkich wód deszczowych. Tego typu samowolne działanie może spowodować zalanie budynku lub budynku sąsiada.

- Warto pamiętać, że często w takim przypadku ubezpieczyciel odmawia wypłacenia odszkodowania, więc w rezultacie takie podłączenie może okazać się kosztownym i krótkotrwałym przedsięwzięciem. Pod tym kątem wodociągi wraz ze Strażą Miejską prowadzą kontrole. Za odprowadzanie deszczówki do sieci sanitarnej można otrzymać mandat lub karę grzywny w wysokości do 10 000 zł - tłumaczy Sławomir Grucel, rzecznik MPWiK.

Zator w rurach

Każdy mieszkaniec ma wpływ na zmniejszenie ilości awarii kanalizacyjnych, a sprawność całego systemu zależy od nas wszystkich. Nawet najmniejsza rzecz nie podlegająca rozdrobnieniu, może spowodować zator i zmniejszyć drożność sieci sanitarnej.

Dlatego pamiętajmy: do toalety NIE WRZUCAMY, a także NIE WYLEWAMY: olei, smarów, benzyny, ścierek, żwiru, piasku, popiołu, włosów, resztek jedzenia, środków higieny osobistej, pampersów, pałeczek higienicznych, czy gąbek. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych dla nas wszystkich zdarzeń.