Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Goście z Chin w Jaworznie

24 września 2012, 15:24

Podpisanie porozumienia o współpracy między szkołami, zapoznanie się z systemem funkcjonowania samorządu, a także chęć bliższego poznania samego Jaworzna - to główne cele wizyty samorządowej delegacji z chińskiego miasta Yiwu, która gościła w naszym mieście w poniedziałek - 24 września. Po spotkaniu w Urzędzie Miejskim goście odwiedzili m.in. placówki oświatowe, muzeum oraz bibliotekę.

W trakcie spotkania chińskiej delegacji z władzami miasta omawiane były tematy związane ze strukturą jaworznickiego samorządu, współpracą miasta z organizacjami pozarządowymi oraz wsparciem dla uzdolnionej młodzieży, wymieniono także doświadczenia z zakresu ekonomii, biznesu i przedsiębiorczości.

Goście z Chin odwiedzili także Szkołę Podstawową nr 7 i Technikum  Energetyczne, gdzie podpisane zostały partnerskie porozumienia inicjujące współpracę. Głównym celem zawartych umów jest wymiana materiałów i doświadczeń edukacyjnych między szkołami z Jaworzna i Yiwu, a także - docelowo - systematyczne wizyty w ramach uczniowskiej wymiany pomiędzy miastami.

Po oficjalnych spotkaniach delegaci z Yiwu udali się do największego na południu Polski Centrum Handlu Chińskiego w Jeleniu, a na zakończenie swojego pobytu, zwiedzili najciekawsze miejsca w Jaworznie.

Wizyta gości z Chin w naszym mieście to efekt współpracy zapoczątkowanej w ubiegłym roku, w ramach której jaworznicka delegacja, której przewodniczył prezydent Paweł Silbert odwiedziła cztery miasta - Pekin, Szanghaj, Hangzhou i Yiwu. O kulisach wyjazdu władz Jaworzna do Państwa Środka można przeczytać w materiale pt. "Chiny – kraj dużych możliwości".

Miasto YIWU, położone jest w środkowej części prowincji Zhejiang, od zachodu graniczy z terenami nad rzeką Jangcy, a od wschodu leży największe miasto Chin - Szanghaj, mające bezpośredni dostęp do „Złotego Kanału” Oceanu Spokojnego. Yiwu jest w chwili obecnej największym centrum dystrybucji drobnych towarów na świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych, Bank Światowy oraz inne międzynarodowe organizacje uznały Yiwu za największe centrum tego typu na świecie.

W 2009 roku liczba rezydentów wynosiła 1,6 mln, liczba ludności ze stałym zameldowaniem wynosiła 750 tys. osób.

Yiwu określane jest jako nowoczesny ośrodek biznesu. Miasto rozwija się w kierunku międzynarodowego centrum dystrybucji drobnych towarów, centrum badań i rozwoju, centrum targowego oraz międzynarodowego miasta biznesu.