Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Magia Świąt na jaworznickim rynku

5 grudnia 2014, 12:16

fot. www.Fotolia.com

fot. www.Fotolia.com

Początek grudnia wprowadza nasze miasto w iście świąteczną atmosferę. Już w najbliższą sobotę - 6 grudnia jaworznicki rynek zatętni życiem podczas uroczystego zapalenia światełek na choince i spotkania z Mikołajem. W tym jakże magicznym miesiącu mieszkańcy będą mogli zobaczyć m.in. "żywą” Szopkę Bożonarodzeniową czy uczestniczyć w koncercie sylwestrowym na którym wystąpią jaworznickie zespoły.

"Mikołajki” rozpoczną się w sobotnie popołudnie o godz. 17.00 na płycie jaworznickiego rynku. Najpierw najmłodsi "załączą" lampki na jaworznickiej choince, a następnie wezmą udział w świątecznym przedstawieniu interaktywnym i spotkają się ze Św. Mikołajem. Ponadto dzieci mogą liczyć na słodki poczęstunek, gorącą czekoladę i ciasto. Najmłodsi będą mogli skorzystać również z malowania buziek, na stoisku z pierniczkami będą miały możliwość przystrojenia korzennego ciastka. - Zapraszamy całe rodziny, a w szczególności najmłodszych mieszkańców naszego miasta - mówi Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna, Tadeusz Kaczmarek.

Impreza współfinansowana jest z zadania "Śródmieście dobrej nadziei” zgłoszonego w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego na 2014 r. przez Dawida Domagalskiego.

Pięć dni jarmarku

Jaworznicką tradycją stał się już Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany na Rynku. W tym roku impreza będzie trwała pięć dni - między 17 a 21 grudnia. Pierwszego dnia rynek zarezerwowany zostanie dla placówek oświatowych i stowarzyszeń, a w pozostałe dni teren rynku jest do wynajęcia pod działalność prywatną.

Jak co roku w tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia płyta Rynku zapełni się stoiskami z tradycyjnymi stroikami, ozdobami choinkowymi i wypiekami przygotowanymi przez stowarzyszenia, placówki oświatowo - wychowawcze oraz inne instytucje. Ta część tegorocznego jarmarku odbędzie się 17 grudnia między godz. 13:00 a 18:00. Natomiast w dniach od 18 do 21 grudnia na płycie rynku swoje produkty wystawią prywatni przedsiębiorcy. MZNK zaprasza chętnych do wynajęcia ostatnich miejsc wystawowych.

- W trakcie Jarmarku sprzedawane będą produkty o charakterze okazjonalnym oraz świątecznym. Dodatkowo Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych wyznaczy miejsca handlowe pod sprzedaż choinek - dodaje Tadeusz Kaczmarek.

Podczas pierwszego dnia tego wydarzenia o 17.45, na jaworznickim rynku odbędzie się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju.

17 grudnia rozdanych zostanie pięćdziesiąt świątecznych drzewek. Ponadto w tym czasie Stowarzyszenie Przyjaźń Jaworznicka wraz ze Wspólnotą Betlejem  przeprowadzi zbiórkę funduszy na odbudowę sosnowieckiej katedry, która spłonęła końcem października br.

Biblioteka dzieciom

Atrakcje dla najmłodszych jaworznian przygotowała również Miejska Biblioteka Publiczna. 10 grudnia br odbędą się uliczne jasełka. Mikołaj wręczy też paczki dzieciom ze świetlicy pod Kolegiatą św. Wojciecha, podopiecznym programu KOMPAS z MOPS-u oraz dzieciom z Domu Dziecka. Ponadto w sobotę, 6 grudnia od godz. 10.00 w bibliotece odbędą się warsztaty artystyczne. Dzieci poznają ciekawe techniki tworzenia dekoracji i ozdób choinkowych.  Dodatkową atrakcją będzie głośnie czytanie przedświątecznych przygód najbardziej znanego literackiego łobuziaka - Mikołajka, bohatera książki Rene Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempé.

"Żywa” szopka

W Święta Bożego Narodzenia na płycie rynku stanie również "żywa” szopka. Tak jak w ubiegłym roku mieszkańcy będą mogli zobaczyć się ze Świętą Rodziną w towarzystwie najsłynniejszego osiołka ze Wspólnoty Betlejem - Filipa Morissa, i innych zwierząt. Szopka to nie jedyna świąteczna inicjatywa, w której organizacji bierze udział jaworznicka wspólnota. Już na początku stycznia w święto Trzech Króli, jaworzniccy bezdomni ze wspólnoty przemaszerują w orszaku na rynek, gdzie spotkają się z mieszkańcami.

Sylwester na rynku

Podobnie jak w ubiegłym roku mieszkańcy będą mogli powitać Nowy Rok na płycie jaworznickiego rynku. Na tę szczególną noc dla mieszkańców przygotowano ofertę koncertów jaworznickich zespołów. Impreza rozpocznie się o 22.00. O północy tradycyjnie z lampką szampana jaworznianie zobaczą pokaz sztucznych ogni.