Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Podwójne święto strażaków

8 września 2014, 11:12

Druhowie ochotnicy z jaworznickich jednostek OSP mieli w ubiegłą sobotę duże powody do radości i świętowania. 145. rocznica powstania strażnicy w Jeleniu zbiegła się bowiem z uroczystym podpisaniem porozumienia dot. modernizacji Ochotniczych Straży Pożarnych na lata 2015-2020. W sumie w ciągu sześciu najbliższych lat strażacy otrzymają ok. 5 mln zł m.in. na wymianę najstarszych wozów strażackich oraz modernizację swoich obiektów.

Świętowanie w Jeleniu rozpoczęło się od uroczystej Mszy Św. w intencji strażaków, podczas której m.in. poświęcono rocznicowy sztandar OSP w Jeleniu. Następnie długi korowód pożarników, zaproszonych gości i mieszkańców Jaworzna przeszedł ulicami dzielnicy, by ostatecznie zatrzymać się na skwerze w rejonie lokalnej remizy, gdzie zaplanowano dalszą część obchodów.

Impreza plenerowa zaczęła się od uroczystego apelu, podczas którego dowództwu OSP Jeleń przekazany został poświęcony wcześniej sztandar oraz wręczane były odznaczenia za zasługi dla OSP. Oprócz strażaków ochotników, wyróżnienia otrzymali m.in. Prezydent Miasta Paweł Silbert oraz jego zastepcy: Dariusz Starzycki i Tadeusz Kaczmarek, a także, pochodzący z naszego miasta, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, a wcześniej zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, nadbrygadier Janusz Skulich. Następnie władze miasta oraz Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej Adam Rusek i Prezes Zarządu Miejskiego OSP Stanisław Kilian podpisali dokumenty dot. dofinansowania modernizacji siedzib i wyposażenia wszystkich jaworznickich jednostek OSP.

Warto przypomnieć, że prezydent Starzycki już od marca prowadził rozmowy z przedstawicielami wszystkich jednostek OSP, aby jak najlepiej poznać potrzeby poszczególnych strażnic, a następnie przygotować optymalny plan finansowego wsparcia pożarników. W sumie na dofinansowanie strażaków Prezydent Miasta zamierza przeznaczyć ok. 5 mln zł, a środki te będą systematycznie wydatkowane w latach 2015-2020.

- Druhowie ochotnicy każdego roku biorą udział w kilkuset akcjach ratowniczo-gaśniczych, poszukiwawczych i dotyczących różnych lokalnych zagrożeń, takich jak podtopienia czy usuwanie skutków wichur. Ponadto strażacy biorą regularnie udział w zabezpieczeniu imprez masowych w mieście oraz w obchodach rocznic i świąt. Ich obywatelską postawę dopełnia także fakt, że często są honorowymi dawcami krwi oraz szpiku kostnego - podkreśla Zastępca Prezydenta Miasta Dariusz Starzycki. - Ochotnicza Straż Pożarna to przede wszystkim służba społeczeństwu i walka o bezpieczeństwo mieszkańców. To codzienna gotowość do stania na straży życia, zdrowia i mienia jaworznian. Dlatego właśnie praca ochotników zdecydowanie zasługuje na najwyższe uznanie, a także wszelkie możliwe wsparcie.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości wszyscy zgromadzeni strażacy, goście i mieszkańcy mogli się wspólnie bawić w ramach zorganizowanego pikniku rodzinnego.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek