Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Co warto wiedzieć przed pierwszym dzwonkiem?

29 sierpnia 2014, 09:42

fot. © Evgenia Tiplyashina - Fotolia.com

fot. © Evgenia Tiplyashina - Fotolia.com

Jak zawsze przed rozpoczęciem roku szkolnego, dzieci zostają wyposażone w nowe podręczniki, przybory, ubrania czy zabawki. Wielu rodziców decyduje się ponadto na wykupienie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę uwagę nabywając towar dla ucznia lub wybierając kurs językowy.

  • Nieudane zakupy - zwroty

Warto przemyśleć każdy zakup, ponieważ zwrot złego podręcznika, plecaka i innych rzeczy zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Coraz częściej jednak sklepy dopuszczają wymianę zakupionych towarów, jednak na warunkach przez siebie ustalonych - np. będziemy musieli zatrzymać opakowanie, metki.

  • Podręczniki używane - reklamacja

Wadliwe towary kupione w komisie czy antykwariacie możemy reklamować. Należy zachować dowód zakupu, np. paragon. W przypadku zakupu rzeczy używanych sprzedawca może skrócić czas na reklamację do roku. Dłuższy termin obowiązuje, gdy kupujemy nowe produkty - wówczas reklamację możemy składać w ciągu 2 lat od momentu zakupu. Z tej możliwości możemy skorzystać także wtedy, gdy kupujemy w promocji.

  • Samodzielne zakupy dzieci

Zgodnie z prawem dzieci do 13. roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych, czyli w ogóle nie powinny zawierać umów. Jeżeli jednak umowa dotyczy drobnych, bieżących spraw życia codziennego, czyli np. zakupu lizaka, bułki czy zeszytu - to jest ona ważna - pod warunkiem, że w wyniku tej transakcji dziecko nie zostało pokrzywdzone. Osoby pomiędzy 13. a 18. rokiem życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Dlatego mogą zawierać umowy w drobnych, bieżących sprawach życia codziennego, czyli kupować czasopisma, przybory szkolne, książki itp. Ograniczenia pojawiają się, gdy nastolatek zamierza nabyć rzecz o wartości powyżej 10 euro np. odtwarzacz MP3, rower czy komputer. Wówczas potrzebna jest zgoda rodziców lub opiekunów, bądź potwierdzenie przez nich umowy.

  • Prywatne szkoły i kursy

Wpisowe nie podlega zwrotowi w sytuacji rezygnacji z zajęć. W przypadku niedyspozycji lektora Anglika, szkoła może go zastąpić lektorem Polakiem - to przykłady niedozwolonych klauzul w umowach prywatnych przedszkoli, liceów, szkół językowych. Częstym problemem jest uniemożliwianie odstąpienia od zawartej umowy poprzez zatrzymywanie przez szkoły wpłaconych pieniędzy. Taka praktyka jest sprzeczna z prawem. Szkoła może zatrzymać tylko taką część pieniędzy, która odpowiada kosztom faktycznie poniesionym np. za rezerwację sali czy wydruk materiałów.