Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

W hołdzie ofiarom Powstania

1 sierpnia 2014, 13:20

70 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie - największy niepodległościowy zryw Armii Krajowej, organizowany w ramach akcji "Burza” przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. By uczcić pamięć ofiar Powstania, przedstawiciele władz Jaworzna złożyli kwiaty pod pomnikiem Niepodległości.

Pamięć wszystkich, którzy polegli w trakcie 63 dni powstańczych walk upamiętnili prezydent Paweł Silbert oraz jego zastępcy - Dariusz Starzycki i Tadeusz Kaczmarek. Włodarze miasta złożyli symboliczne wieńce pod znajdującym się na jaworznickim rynku Pomniku Niepodległości. W obchody rocznicy włączyła się także m.in. Miejska Biblioteka Publiczna, która zorganizowała okolicznościowe ekspozycje dotyczące Powstania Warszawskiego.

***

1 sierpnia 1944 r. Powstańcy chwycili za broń, aby wystąpić przeciwko okupacji niemieckiej, a jednocześnie nie dopuścić do okupacji sowieckiej i swoim otwartym wystąpieniem obronić wolność Polski. Ofiara najwyższa, którą trzeba było zapłacić, była cząstką ceny za niepodległość, jaką możemy cieszyć się teraz. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddajmy cześć bohaterom tamtych dni.

Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. Godzina "W" - 1 sierpnia 1944 roku o 17.00 - była początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze Armii Krajowej pochodzący niemal z wszystkich regionów Polski.

Dla podkreślenia rangi wydarzenia, jakim był wybuch powstania, w rocznicę godziny "W", w całej Polsce zawyją syreny alarmowe. Zwracamy się do Państwa z apelem, aby 1 sierpnia o godz. 17.00, na minutę zamarł ruch w całym mieście. Towarzyszyć temu powinno włączenie klaksonów samochodowych. Dzień ten można także uczcić wywieszeniem flag narodowych w oknach.

Pokażmy, że pamiętamy!