Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Brązowo, ale czy zdrowo?

23 lipca 2014, 11:26

fot. © haveseen - Fotolia.com

fot. © haveseen - Fotolia.com

Państwowa Inspekcja Sanitarna po raz kolejny organizuje w tym roku kampanię informacyjno - edukacyjną pod hasłem: "Brązowo, ale czy zdrowo?". Jej celem jest zwrócenie uwagi, szczególnie w okresie letnim i wakacyjnym, na zagrożenia płynące ze zbyt intensywnej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne i ultrafioletowe w solariach.

- Celem akcji jest kształtowanie postaw i zachowań ludności, związanych z bezpieczeństwem korzystania z promieni słonecznych w okresie letnim oraz zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne wynikające z nieodpowiedzialnego korzystania z promieniowania ultrafioletowego (UV) w solariach, jako kluczowego zagrożenia zdrowia dla zdrowia dzieci i młodzieży - tłumaczą organizatorzy akcji. - Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest stałym elementem naszego życia. Zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy niewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia (np. proces wytwarzania witaminy D), jednak zbyt duże dawki wpływają na zdrowie niekorzystnie.

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym na plaży to niejedyna troska o jakiej powinni pamiętać fani opalania. Duże dawki promieni UV wytwarzają także urządzenia do opalania - solaria. Podczas jednorazowej wizyty w solarium skóra otrzymuje duże natężenie promieniowania UV w krótkim czasie, co stanowi 20-25-krotnie większą dawkę promieniowania niż w przypadku naturalnego, powolnego opalania się. Wielokrotne korzystanie w ciągu roku z solariów przyczynia się do nasilenie procesów przedwczesnego starzenia się skóry oraz występowania nowotworów skóry.

Na szkodliwy wpływ promieniowania UV szczególnie narażone są dzieci i młodzież, gdyż w okresie rozwoju skóra jest bardziej podatna na ich niekorzystne działanie. Mimo że większość młodych ludzi nie uważa poparzeń słonecznych za coś niebezpiecznego, warto pamiętać, że nadmierna ekspozycja młodzieży na słońce, zwłaszcza sztuczne, może się przyczynić w późniejszym wieku nawet do powstania raka skóry.

Wśród zdrowotnych konsekwencji narażania na promieniowanie UV można wyróżnić:

 • fotostarzenie się skóry – czyli przedwczesne starzenie się skóry, nowotwory skóry – jak: czerniak złośliwy,
 • przebarwienia skóry – pojawiają się w przypadku nadmiernego przebywania na słońcu lub intensywnego, długotrwałego korzystania z solarium,
 • nadprodukcję wolnych rodników – czyli reaktywnych form tlenu, które powodują drobne uszkodzenia i degenerację włókien kolagenowych,
 • immunosupresję – czyli osłabienie układu odpornościowego,
 • rumień i oparzenia słoneczne,
 • reakcje fotouczulające.

Spędzając dłuższy czas na wolnym powietrzu musimy zatem pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących ochrony przed nadmiernym promieniowaniem UV:

 1. Ogranicz czas przebywania na słońcu w godz. 10:00-14:00.
 2. Rób przerwy w opalaniu się, częściej przebywaj w cieniu.
 3. Noś ubrania ochronne, bawełniane, nie eksponuj całego ciała, szczególnie chroń: oczy, twarz, szyję.
 4. Nos okulary przeciwsłoneczne wyposażone w specjalne filtry.
 5. Używaj kremów ochronnych o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej.
 6. Chroń niemowlęta i dzieci już od najmłodszych lat i ucz je wraz z wiekiem racjonalnego korzystania ze słońca.

Duże dawki promieni UV wytwarzają także urządzenia do opalania - solaria. Podczas jednorazowej wizyty w solarium skóra otrzymuje duże natężenie promieniowania UV w krótkim czasie, co stanowi 20-25-krotnie większą dawkę promieniowania niż w przypadku naturalnego, powolnego opalania się. Wielokrotne korzystanie w ciągu roku z solariów przyczynia się do nasilenie procesów przedwczesnego starzenia się skóry oraz występowania nowotworów skóry.

Szczególnie narażone są dzieci i młodzież (w okresie rozwoju skóra jest bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV), a także osoby z fenotypem skóry I (skóra nigdy się nie opala, zawsze ulega oparzeniom), fenotypem skóry II (skóra czasami się opala i często ulega oparzeniom), z licznymi znamionami barwnikowymi na skórze, z dużą ilością piegów oraz z oparzeniami słonecznymi w dzieciństwie.