Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Targi Pracy i Nauki - podsumowanie

14 kwietnia 2014, 10:29

Ponad tysiąc osób uczestniczyło w ubiegłym tygodniu w "Targach Pracy i Nauki". Jaworznianie zmieli okazję zapoznać się m.in. z ponad dwoma tysiącami ofert pracy z kraju i zagranicy. Swoje propozycje przestawił m.in. Powiatowy Urząd Pracy, przedsiębiorcy, firmy szkolące. Na imprezie można się było także zapoznać z ofertą edukacyjna jaworznickich szkół.

Podczas targów poszukujący pracy mogli zapoznać się z ofertami pracy i ofertami szkoleniowymi, a także uczestniczyć w prelekcjach nt: "Strategii sukcesu zawodowego: wiedzieć, chcieć, móc” oraz "Elastyczne formy zatrudnienia lekarstwem na kryzys przedsiębiorstwa i szansą na jego rozwój". Natomiast do pracodawców skierowana była prelekcja "Jak dostosować się do dzisiejszego rynku pracy? Wszystko o elastycznym zatrudnieniu”.

Kierowca poszukiwany

Osoby, które odwiedziły tegoroczne targi miały okazję zapoznać się z 250 ofertami pracy na blisko 700 miejsc pracy, przedstawionymi przez 15 przedsiębiorców i powiatowe urzędy pracy z miast ościennych (Chrzanowa, Mysłowic, Sosnowca) oraz miast aglomeracji śląskiej (Katowic, Chorzowa, Będzina). Najczęściej pracodawcy poszukiwali pracowników w zawodach: kierowca kategorii C + E, mechanik samochodowy, sprzedawca. Dodatkowo pracodawcy dysponowali ofertami pracy dla osób z niepełnosprawnością na stanowisku sprzątaczki i magazyniera.

W ramach sieci EURES przedstawiono także oferty pracy zza granicy - pojawiło 175 propozycji na blisko 1200 wolnych miejsc pracy. Najwięcej ofert pochodziło z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Belgii. Największe zapotrzebowanie zostało zgłoszone w zawodzie: spawacz, elektryk, pielęgniarka, opiekun osób starszych i niepełnosprawnych, stolarz, pracownik budowlany oraz zawodach z branży gastronomicznej. Przedstawiono również oferty prac sezonowych przy zbiorach.

Dla chcącej pracować młodzieży oferty zatrudnienia przedstawiło OHP, Młodzieżowe Biura Pracy z Sosnowca i Katowic oraz Punkt Pośrednictwa Pracy z Jaworzna. Młodzi ludzie zastanawiający się nad swoja przyszłością edukacyjna mogli się także zapoznać z ofertą 18 szkół ponadgimnazjalnych i policealnych z terenu Jaworzna, a także Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu z oddziałem w Jaworznie.

Kwalifikacje zawodowe

Uczestnicy targów mogli się również zapoznać z możliwościami zdobycia, uzupełnienia i podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych, dzięki ofertom szkoleniowym zaprezentowanym przez 3 ośrodki szkoleniowe z Jaworzna i Katowic. Każdy z uczestników targów miał możliwość zbadania swoich preferencji i zainteresowań zawodowych, jak również możliwość skorzystania z porady doradców zawodowych w zakresie: wyboru lub zmiany zawodu, wyboru szkoły, uczelni, określenia kierunku kształcenia lub szkolenia, poznania przyczyny niepowodzeń zawodowych, pomocy przy opracowaniu dokumentów aplikacyjnych.

Pracodawcy, osoby bezrobotne i poszukujące pracy mogły skorzystać także ze specjalistycznych porad ekspertów z Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Akademii Zatrudnienia NU – LAB Sp. z o.o.  z Warszawy.

Dzięki m.in. takim przedsięwzięciom i działaniom, stopa bezrobocia w mieście jest najniższa w podregionie sosnowieckim. Wynosi 11,6%. Tuż za Jaworznem plasuje się m.in. Dąbrowa Górnicza (12,5%) czy Sosnowiec (15,1%).

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek