Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Oświata: będą listopadowe wynagrodzenia

31 października 2013, 20:45

Nauczyciele jak również pozostali pracownicy oświaty otrzymają listopadowe wynagrodzenia. Prawdopodobnie odbędzie się to z małym opóźnieniem, co jest wynikiem niezrozumiałej postawy radnych Platformy Obywatelskiej, Wspólnie dla Jaworzna i Skutecznie dla Jaworzna, którzy we wtorek nie zgodzili się na uchwałę, gwarantującą wypłatę pensji w terminie. Dziś podjęli uchwałę, przygotowaną w pośpiechu na "swoich" warunkach. Jej konsekwencje będą bardzo bolesne - radni między innymi odebrali pieniądze Szczakowiance, zrezygnowali z przygotowań planów zagospodarowania przestrzennego, zabrali pieniądze z remontów dróg. Najprawdopodobniej nie odbędzie się też bożonarodzeniowy jarmark i ... wigilia dla ubogich.

Po wtorkowej sesji przedstawiciele PO, WdJ i SdJ zapowiadali, że znajdą "oszczędności", które można będzie przeznaczyć na wypłaty dla nauczycieli i innych pracowników oświaty. Na zapowiedziach się skończyło - niczego nie znaleźli.

- Nie dało się niczego znaleźć, bo żadnych ukrytych pieniędzy nie mamy – mówi Prezydent Miasta Paweł Silbert.

Radni poszli jednak w zaparte – odebrali pieniądze z kilku wydziałów Urzędu Miejskiego uznając, że zaplanowane do realizacji zadania nie muszą być wykonywane. „Wyszukanych” pieniędzy było zbyt mało, więc sięgnięto do środków... proponowanych wcześniej przez Prezydenta Miasta. Koszty takiej postawy radnych są bardzo wysokie tak dla miasta jak i dla jego mieszkańców. Radni: Paweł Bańkowski, Grzegorz Piętak, Krzysztof Dzierwa, Grzegorz Przybyłka, Jerzy Małocha, Mariusz Burczy,  Renata Chmielewska, Marian Tarabuła, Teresa Smolaczyk, Paweł Kaczmarczyk, Danuta Milner-Brzóska i Wacław Chudzikiewicz zdecydowali, że zabraknie pieniędzy m.in. na remonty dróg, odstąpiono od przygotowań planów zagospodarowania przestrzennego, zabraknie środków dla Szczakowianki, na przygotowanie jarmarku świątecznego czy... na wigilię dla ubogich organizowaną tradycyjnie od wielu już lat.

Jerzy Nieużyła, Kinga Jędrzejek, Dariusz Chrapek, Ewa Zuber, Jolanta Smoliło-Żabińska, Wiesław Więckowski, Anna Lichota – radni klubu Jaworzno Moje Miasto oraz klubu Prawo i Sprawiedliwość – byli przeciwni takiemu rozwiązaniu. Zostali jednak przegłosowani.

- To decyzja nieprzemyślana i bardzo dla miasta szkodliwa. Apelowałem, aby jej nie podejmować, aby dać mnie i pani skarbnik szansę na przedstawienie innego rozwiązania. Niestety, radni byli głusi na te argumenty – podsumowuje Paweł Silbert.

Swoje zdanie na temat przygotowanej dziś uchwały chcieli wyrazić obecni na sesji Rady Miejskiej nauczyciele, jednakże decyzją radnych PO, WdJ i SdJ nie pozwolono im zabrać głosu. Było to możliwe dopiero po zakończeniu sesji. Jednak nawet wtedy radni, którzy wcześniej głos nauczycielom zabrali, nie chcieli ich wysłuchać. Wyszli z sali, gdy zaczęła mówić do nich Henryka Stachańczyk, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego...

Co chciała przekazać radnym prezes ZNP?